Sıhhiye, Çankaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sıhhıye'deki Sağlık Bakanlığı binası
Hatti güneş kursu heykeli
Sıhhiye Meydanı'ndan bir görünüm
Sıhhıye'den bir görünüm

Sıhhiye, Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan semt. Kızılay ile Ulus arasında, Çankaya'ya bağlı Korkutreis ve Sağlık mahallelerinin kesiştiği noktada yer alır. Çok sayıda Hastane ve Üniversite bu bölgede yer alır. Ankara'daki mahallelerin tamamına yakınından bu bölgeye otobüs veya minibüs seferleri vardır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyetin ilanından önce Ankara'nın merkezi daha kuzeydeydi ve Sıhhiye meydanının bulunduğu yerde bir nehir vardı. Cumhuriyetin ilanından sonra Ankara, mimar ve şehir plancısı Hermann Jansen liderliğindeki bir grup tarafından yeniden tasarlandı. Sıhhiye Meydanı onun planlarına göre tasarlandı.[1]

Türk heykeltıraş Nusret Suman tarafından tasarlanan Alacahöyük'te bulunan bronz heykellerinden birinin büyük bir nüshası meydana yerleştirildi. Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde dönemin parçaları ve bu heykelin dayandığı eserler yer alıyor.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ www.mimarlarodasiankara.org http://www.mimarlarodasiankara.org/kizilay/tarih.html. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2021.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım)
  2. ^ Kantarcı, Umut (12 Şubat 2007). "sıhhiye – hitit heykeli hakkında". ankara'nın heykelleri : bir web projesi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2021.