İçeriğe atla

Ulus Meydanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ulus Meydanı
Eski adıTaşhan Meydanı, Hakimiyet-i Milliye Meydanı, Millet Meydanı
TürüKent meydanı
SağlayıcıAnkara Büyükşehir Belediyesi
Trafik durumuAraç ve yaya
Trafik akışıSağ
KonumUlus, Altındağ, Ankara
Koordinatları39°56′25″K 32°51′4″D / 39.94028°K 32.85111°D / 39.94028; 32.85111
Önemli yapılarZafer Anıtı, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ulus Meydanı; Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan bir kent meydanıdır. Anafartalar, Çankırı ve Cumhuriyet Caddesi ile Atatürk Bulvarı'nın kesişim noktasında yer alır. Cumhuriyet'in ilanından sonra hayata geçirilen imar uygulamaları doğrultusunda Ankara şehir merkezinde oluşturulmuş ilk modern kamusal mekan olmasıyla bilinir. Merkezinde konumlandırılmış olan Zafer Anıtı, Anıtkabir'in inşa edilmesine kadar geçen süreçte ülke genelinde kutlaması yapılan milli bayramların veya resmi devlet törenlerinin ana mekanı olmuştur. Meydanın çevresinde bulunan I. ve II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binaları ile Türkiye İş Bankası ve Sümerbank'ın genel müdürlük yapıları; buranın geçmişte hem siyasi hem de iktisadi açıdan önemli bir merkez olduğunun göstergesidir.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Dönemin Ankara Valisi Abidin Paşa'nın izniyle yapımına başlanan ve 1902'de tamamlanarak açılışı yapılan Taşhan sayesinde; bugün Ulus Meydanı'nın bulunduğu bölge, Cumhuriyet'in kuruluşuna dek "Taşhan Meydanı" ismiyle anıldı. 1923 yılında Alman şehir planlamacı Carl Christoph Lörcher'e ısmarlanan ve ertesi sene hayata geçirilmeye başlanan nazım planı doğrultusunda yeniden düzenlenen mekan, Türk milletinin koşulsuz şartsız egemenliğini temsil eden TBMM'ye referansla "Hakimiyet-i Milliye Meydanı" adını aldı. 24 Kasım 1927 tarihinde, Zafer Anıtı'nın meydanın merkezine yerleştirilmesiyle eş zamanlı yapılan değişiklik sonucundaysa "Millet Meydanı" kullanımı yaygınlaştı. 1928 yılındaki Harf Devrimi sonrasında, meydanın isminin Türkçeleştirilmesi düşüncesi gündeme gelince gerekli işlemler yapılarak "Ulus Meydanı" ismine resmiyet kazandırıldı.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1940'lı yıllarda meydan ve çevresinde yapılan düzenlemeyle meydan ve Atatürk Heykeli'nin yeri I. TBMM Meclisi önünden geçen caddenin ortasından içeriye alınmıştır. Eskiden meydanın karşısında bulunan geniş park alanı 12 Eylül Darbesi sonrası 1981 yılında yıkılmış, yerine yıkılması düşünülen[2] 100. yıl çarşı binası (sol), Spor Genel Müdürlüğü binası (arka) ile Anafartalar Çarşısı (sağ) yapılmıştır. Anafartalar Çarşısı 2007 yılında PKK'nın bombalı 2007 Ankara saldırısıyla gündeme gelmiştir. Meydanda bir metro istasyonu bulunmaktadır. Çok sayıda büro, mağaza, kafe ve park bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çetin, Fatma Gökçen (Nisan 2021). "Tek Parti Döneminde Başkent Ankara'nın Sembolik İnşası" (PDF). Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi. 30 (2). Nevşehir: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi. ss. 71-95. 6 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Aralık 2022. 
  2. ^ Büyükşehir Ankara Belediyesi Haftlık Bülteni (22-28 Aralık 2004). "Mimarlar Odası Ankara Şubesi - Ulus'ta Dev Proje İçin İlk Adım". Mimarlar Odası Ankara Şubesi. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]