Mareşal Atatürk Anıtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mareşal Atatürk Anıtı
Mareşal Atatürk Anıtı.jpg
Konum Zafer Meydanı
Ankara, Türkiye
Tasarlayan Pietro Canonica
Tür Anıt, heykel
Malzeme Mermer, Bronz
Yükseklik Heykel: 1,75 metre
Kaide: 2 metre
Toplam: 3,75 metre
Açılış tarihi 4 Kasım 1927
Adandığı Mustafa Kemal Atatürk

Mareşal Atatürk Anıtı, Ankara'da Etnografya Müzesi Atatürk Anıtı’ndan sonra ikinci Mustafa Kemal Atatürk anıtı projesidir. Ankara’nın kent merkezi Ulus ile Çankaya’yı bağlayan hatta yer alan Sıhhiye’de Zafer Meydanı'na yerleştirilmiştir. İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından yapılan anıt, 04 Kasım 1927 tarihinde açılmıştır.

Sıhhiye'deki Atatürk Anıtı, Petersburg’da Çar II. Aleksandr’ın atlı heykeli ve Bağdat’ta Kral I. Faysal’ın da anıtlarını yapan Pietro Canonica'nın, Etnografya Müzesi önündeki Atlı Atatürk Anıtı’ndan sonra yaptığı ikinci Atatürk anıtıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin dördüncü anıtı olan anıtın açılışını Başvekil İsmet İnönü yapmıştır.

Malzeme olarak bronz ve mermer kullanılan anıtta, Atatürk, kaputu ve mareşal üniforması içinde, iki eli kılıcının kabzasında birleşik, yüzü Çankaya’ya dönük biçimde ayakta görülmektedir. Bronz heykelin yer aldığı kaidenin yanlarında zafer çelenkleri bulunmaktadır.

Bronz heykel 1,75 m ve mermer kaide 2 m yüksekliğindedir. Anıt, boyutlarına göre gösterişsiz ve iddiasız ölçülerde olmasına karşın sade ve kararlı bir görünüme sahiptir. Milli bayramlarda çelenklerle süslenen anıt günümüzde, yoğun trafiğin ve yüksek binaların olduğu Atatürk Bulvarı'nın ortasında kalmış ve anıtsallığını kaybetmiştir.

Anıt 2022 yılında Anadolu Sigorta'nın katkılarıyla restore edilmiştir.[1]

  1. ^ "Mareşal Atatürk Anıtı Restorasyonu". Restorasyonu. Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. 15 Ağustos 2022. 5 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2022.