John F. Kennedy Jr.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John F. Kennedy Jr.
JFKJr2.jpg
Mezun olduğu okul(lar) Brown University (A.B.)
New York University (J.D.)
Meslek Gazeteci, Avukat, Magazin Yayımcısı
İmza
John Kennedy Jr. Signature.svg
JFK Jr. ile babası ile iki yaşındayken Beyaz Saray'da

John Fitzgerald Kennedy Jr. (25 Kasım 1960 – 16 Temmuz 1999), genellikle JFK Jr. ya da John John olarak hatırlanır. Amerikalı avukat, gazeteci ve dergi yayıncısı. Japonya Büyükelçisi Caroline Kennedy'nin erkek kardeşidir. Babası üçüncü doğum gününden üç gün önce suikaste uğradı.

Erken çocukluk yıllarından itibaren Kennedy büyük medya konusu oldu ve Manhattan'ın popüler sosyal figürü haline geldi. Avukat olarak New York Savcı Yardımcısı için dört yıl çalıştı. 1995 yılında politik gücünü ve ününü kullanarak yaydığı George Dergisi'ni kurdu.

Kennedy, 16 Temmuz 1999 da Massachusetts'de Piper Saragota tipi uçak kazasında hayatını kaybetmiştir. Kennedy'nin öldüğü uçak kazasında karısı Carolyn Besette-Kennedy ve küçük kız kardeşi Lauren ile birlikteydi.

Beyaz Saray yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

John Fitzgerald Kennedy Jr. 25 Kasım 1960'ta Georgetown Üniversitesi Hastanesi'nde, babasının başkan olmasından iki hafta sonra doğdu. Ailesi John Jr.'ın doğumdan dört yıl önce Arabella adında ölü bir çocuk sahibi oldu. John Jr.'ın Caroline adında bir ablası ve prematüre doğumundan iki gün sonra ölen bir erkek kardeşi vardı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kennedy Year in Review 13 Mayıs 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. CNN.