Alsancak-Aliağa Bölgesel Treni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alsancak – Aliağa Bölgesel Treni
Genel bilgiler
Sistem Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları
Durum Kapatıldı.
Yerine İZBAN sefere başladı.
Bölge 3. Bölge
Terminal Alsancak
Aliağa
İstasyonlar 18
İşletim
Açılış 1996
Kapanış 2006
Sahibi TCDD
İşletmeci(ler) TCDD
Teknik
Hat açıklığı 1,435 mm (4 ft 8 1⁄2 in)
İşletme hızı 65 km/s (40 mp/h)
Kabin sistemi MT 5700

Alsancak – Aliağa Bölgesel Treni, AlsancakAliağa arasında 1996-2006 yılları arasında TCDD tarafından işletilmiş bölgesel tren hattıdır. Tren hattı, İzmir'in şehir merkezi ile Türkiye'nin önemli petrokimya tesislerinin (TÜPRAŞ ve PETKİM) bulunduğu Aliağa ilçesini birbirine bağlamıştır.

Tren hattı 53 km (33 mi) uzunluğundaydı ve 18 istasyonu bulunmaktaydı. Yaklaşık sefer süresi 1 saat 30 dakikaydı. Tren hattında sabah ve akşam günde karşılıklı 2 tren seferi yapılmaktaydı. Tren seferlerinde MT 5700 tipi lokomotif ve pulman vagon kullanılmaktaydı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tren hattı 1996 yılında TCDD'nin Menemen'den Aliağa'ya giden şube hattını tamamlamasıyla hizmete girdi. Trenler, İzmir'in kuzeyindeki tüm yerel duraklarda duruyordu. Bu anlamda tren hattının İZBAN projesinin öncülü olduğu söylenebilir.

2006 yılında İZBAN projesi kapsamında tren seferleri durduruldu ve tren hattı kapatıldı. Yapılan çalışmalar ile tren hattının tamamı çift hatta çıkarıldı ve elektriklendirildi. 2010 yılında İZBAN projesi hizmete girdi ve bölgesel tren hattının yerini aldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]