İnanna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İnanna (Sümerce Inannasumerianblack.png DINA NA, Akatça DİNGİRİNANNA DİNANA), Sümer aşk, bereket,savaş ve bilgelik tanrıçası. Kült merkezi Uruk şehirinden bulunan E-Anna tapınağının da baş tanrıçasıdır. Antik Sümer panteonunda en çok saygı gösterilen tanrıçalardan biriydi.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

İnanna ismi Cennet'in Kadını anlamına gelir(Sümerce nin-an-ak). İnanna ibaresinin çivi yazısı şeklindeki hali  (𒈹) olmasına rağmen, bu şekil kadın (Sumerian: nin; çivi yazısında: 𒊩𒌆 SAL.TUG2)  ve gök(Sumerian: an; çivi yazısında: 𒀭 AN) anlamına gelen işaretlerin birleşimi değildir. Bu gibi zorluklar ilk Asurologlara İnanna'nın Hurri tanrıçası Hannahannah ile ilişkilendirilebecek bir Proto-Fırat tanrıçası olduğunu düşündürmüştür. Sümerce'den önce Güney Irak'ta Proto-Fırat alt tabaka dili olduğu görüşü günümüz Asurologları tarafından fazla kabul görmemiştir.

İkonografi[değiştir | kaynağı değiştir]

İnanna'nın sembolü 8 köşeli yıldız ve rozettir. Aslan ile sembolize edilir ve sık sık iki aslanın arkasında resmedilir. Çivi yazısındaki ideogramı kanca şeklinde bükülmüş kamış düğümüdür ve bu ambarın kapı dikmesini dolayısıyla verimliliği ve bereketi temsil eder.

Eş Tanrılar[değiştir | kaynağı değiştir]

İnanna'nın Akad geleneğindeki karşılığı Ishtar'dır. Farklı tradisyonlarda Inanna Anu'nın veya ay tanrısı Nanna(Sin)'nın kızıdır. Çeşitli geleneklerde kardeşleri güneş tanrısı Utu, yağmur tanrısı Ishkur ve yeraltı kraliçesi Ereshkigal'dir. Yardımcısı Ninshubur'dur. Dumuzi ile aşk yaşamasına rağmen bir kocası olmamıştır. İnanna'ya ayrıca astral geleneklerde sabah ve seher yıldızı olarak saygı gösterilir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

https://en.wikipedia.org/wiki/Inanna

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Inanna