İçeriğe atla

Mircea Eliade

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mircea Eliade
Doğum9 Mart 1907(1907-03-09)
Bükreş, Romanya Krallığı
Ölüm22 Nisan 1986 (79 yaşında)
Chicago, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri
Defin yeriOak Woods Mezarlığı
MeslekTarihçi, Filozof, kısa öykü yazarı, Gazeteci, deneme yazarı, Romancı
Dil
Milliyet
Eğitim
Dönem1921-1986
TürFantezi, Otobiyografi, seyahat edebiyatı
KonuDin tarihi, din felsefesi, kültürel tarih, siyasi tarih
Edebî akımModernizm
Trăirism
AkrabalarGheorghe Eliade
Jeana née Vasilescu

Mircea Eliade (13 Mart 1907 - 22 Nisan 1986), din tarihçisi ve filozof.

Mircea Eliade, 13 Mart 1907'de Bükreş - Romanya'da doğdu. Çocukluğunda ve gençliğinde biyoloji, özellikle de botanik ve entomoloji ile ilgilenmiştir. Fakat yıllar geçtikçe ilgisi daha çok sosyal bilimlere kaymış, özellikle filoloji ve felsefe ile ilgilenmiştir. Bu yüzden felsefe eğitimi alır. 1928 yılında Bükreş Üniversitesi'nde felsefe dalında yüksek lisans yapar. Master tezinin konusu İtalyan Rönesans dönemi filozoflarıdır. Aynı yıl Sanskritçe ve Hint felsefesi okumak için Kalküta'ya gider. Eliade burada ders aldığı Surendranath Dasgupta'dan etkilenmiştir. Ayrıca altı ay Himalayalar'daki Rişikeş aşram'ında yaşadı. Eğitimini bitirip, dört yıl sonra, 1932'de Bükreş'e geri döndü. 1933 yılında daha sonra Fransızca "Yoga: Essai sur les origines de la mystique Indienne" adıyla yayımlanacak olan doktora tezini verdi. Adından da anlaşılacağı gibi doktora tezi Yoga'nın farklı açılardan analizi niteliğindeydi. 1933'ten 1939'a kadar Bükreş Üniversitesi'nde felsefe ve din tarihi konuları başta olmak üzere birçok farklı konuda ders verdi.

Savaş yıllarında İngiltere'de bulundu ve savaş sonunda Romanya Sovyet kontrolüne geçince Romanya'ya dönüşü imkânsızlaştı. Gençliğinde birçok aşırı sağcı eğitim görevlisiyle yakın ilişkileri olmuştu. 1945'te Paris'e geçti, konuk profesör olarak École des Hautes Études`de çalıştı. 1951'de en ünlü eserlerinden biri olan "Şamanizm" yayımlandı. 1956 yılında ise aldığı tekliflerden ötürü Paris'ten Amerika'ya geçti ve Chicago Üniversitesi'nde ders verdi. Daha sonra 1958 yılında Chicago Üniversitesi'nde Dinler Tarihi kürsüsünün başına geçti. 1961'de History of Religions dergisini kurdu. 22 Nisan 1986'daki ölümüne kadar Chicago Üniversitesi'nde çalışmaya devam etti ve birçok önemli eser kaleme aldı.

Nikolay Çavuşesku rejiminin son yıllarında Iphigenia yine adlı oyunu tiyatro programlarına dahil edildi. Ocak 1982'de, Ion Cojar tarafından yönetilen, başrolünde Mircea Albulescu, Tania Filip ve Adrian Pintea'nın yer aldığı oyunun prömiyeri Bükreş Ulusal Tiyatrosu'nda sahnelendi.[1]

Bugün eserleri birçok farklı dile tercüme edilen Mircea Eliade, dinler tarihi konusunda gelmiş geçmiş en önemli akademisyenlerden biri olmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizcede Eliade[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Cosmos and History:The Myth of the Eternal Return, translated: W.R. Trask. Princeton, NJ: Princeton University Press, 1954. Originally published as Le Mythe de l'eternel retour: archétypes et répetition, 1949.
 • Yoga, Immortality and Freedom, translated: W.R. Trask. London: Routledge & Kegan Paul, 1958. First published in French as Yoga: Essai sur l'origine de la mystique Indienne in 1933
 • Rites and Symbols of Initiation (Birth and Rebirth), translated: W. Trask, London: Harvill Press, 1958.
 • Patterns in Comparative Religion, translated: R. Sheed, London: Sheed and Ward, 1958.
 • The Sacred and the Profane: The Nature of Religion, translated from French: W.R. Trask, Harvest/HBJ Publishers, 1957
 • Myths, Dreams and Mysteries: the Encounter between Contemporary Faiths and Archaic Realities, translated: P. Mairet, London: Harvill Press, 1959.
 • Images and Symbols: Studies in Religious Symbolism, translated: P. Mairet, London: Harvill Press, 1961.
 • Myth and Reality, translated: W. Trask, New York: Harper and Row, 1963.
 • Shamanism: Archaic Techniques of Ecstasy, translated: W.R. Trask. London: Routledge and Kegan Paul, 1964. Originally published Le Chamanisme, 1951.
 • The Two and the One, translated: J.M. Cohen, Chicago, IL: University of Chicago Press, 1965.
 • The Quest: History and Meaning in Religion, London: University of Chicago Press, 1969.
 • Zalmoxis, The Vanishing God, The University of Chicago Press, 1972.
 • A History of Religious Ideas, vol. I, From the Stone Age to the Eleusinian Mysteries, translated: W. Trask, Chicago, IL: University of Chicago Press, 1978.
 • A History of Religious Ideas, vol. II, From Gautama Buddha to the Triumph of Christianity, translated: W. Trask, Chicago, IL: University of Chicago Press, 1982.
 • The History of Religious Ideas, vol. III, From Muhammad to the Age of the Reforms, translated: A. Hiltebeitel and D. Apostolos-Cappadona, Chicago, IL: University of Chicago Press, 1985.
 • Symbolism, the Sacred, and the Arts, edited by Diane Apostolos-Cappadona, The Crossroad Publishing Company, N.Y., 1986. ISBN 0-8245-0723-1
 • Encyclopedia of Religion (editor-in-chief), New York: Macmillan, 1987.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Albala, Radu (Şubat 1982). "Teatrul Naţional din Bucureşti. Ifigenia de Mircea Eliade" ("National Theater Bucharest. Ifigenia by Mircea Eliade")" (Rumence). XXVII (2). 11 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]