İçeriğe atla

Anzû

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ninurta, Enlil tapınağından Kader Tableti'ni çalmış olan Anzû'yu yıldırımlarıyla takip ederken (Austen Henry Layard, Monuments of Nineveh, 2. Seri, 1853)

Anzû ya da d ya da İmdugud (Sümerce: 𒀭𒅎𒂂 AN.IM.DUGUDMUŠEN), antik Mezopotamya dininde geçen daha küçük bir tanrı ya da canavardır.[1] Tanrıça Siris'in oğludur. Zu ve Siris, ateş ve su soluyabilen dev kuşlar olarak görülmüştür. Buna rağmen, Zu aslan başlı bir kartal olarak da tasavvur edilmiştir.

Gök tanrısı Enlil'in hizmetkarı olduğuna inanılırdı.[2] Efsaneye göre, her şeyin kaderini yönetebilmek için Kader Tabletleri'ni efendisinden çalar. Hikâyenin bir başka şeklinde tanrılar Lugalbanda'yı tabletleri geri getirmesi için gönderir ve bu arada Lugalbanda Zu'yu öldürür. Bir başkasına göre ise, Ea ve Belet-İli Nünurta'yı tabletleri getirmek için görevlendirirler. Üçüncü bir anlatıma göre ise Zu'yu Marduk öldürmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bertman, Stephen (2005). Handbook to life in ancient Mesopotamia. New York: Oxford University Press. ISBN 978-0195183641. 
  2. ^ Radner, Karen (2011). The Oxford handbook of cuneiform culture. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0198856030. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]