İçeriğe atla

Uttu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uttu, ağ ören bir örümcek olarak tasavvur edilmiştir.[1][2]

Uttu, dokuma ile ilişkilendirilen antik bir Sümer tanrıçasıdır.[1] İsmini yazarken kullanılan çivi yazısı sembolü, Sümercede "örümcek" kelimesini yazmak için de kullanılmıştır[1] ve Uttu'nun muhtemelen ağ ören bir örümcek olarak tasavvur edildiğini belirtilmiştir.[1] Esasen Enki ve Ninsikila mitinde görünür ve bu mite göre Uttu, ördüğü ağın içine girerek babası Enki'nin cinsel yönden asılmasına karşı gelir fakat Enki, Uttu’yu ona taze ürünlerden bir hediye getirmeye ve onunla evlenmeye ikna eder. Enki daha sonra Uttu'yu birayla sarhoş eder ve ona tecavüz eder. Uttu, Enki'nin karısı Ninhursag tarafından kurtarılır ve Ninhursag, Uttu'nun vajinasından Enki'nin spermini alıp toprağa ekerek sekiz yeni bitkinin büyümesini sağlar.

Enki ve Ninsikila

[değiştir | kaynağı değiştir]

Nippur'da bulunan Enki ve Ninsikila versiyonuna göre Uttu, Enki ve Ninkurra'nın kızıyken farklı bir versiyonda ise Ninkurra, babası Enki ile çiftleşen ve bunun sonucunda Uttu'yu dünyaya getiren Nin-imma'yı doğurur.[2] Uttu olgunlaşır ve "güzel ve ağırbaşlı" hâle gelir. Enki'nin karısı Ninhursag, Uttu'yu, Enki'nin diğer tüm kızlarına yaptığı gibi onu baştan çıkarmaya çalışacağı konusunda uyarır. Uttu ağının içinde kendini korumaya alır ve Enki onu baştan çıkarmaya geldiğinde seks yapmadan önce kendisiyle evleneceğine dair Enki'den söz almaya çalışır. Evlilik hediyesi olarak Uttu, Enki'den kendisine meyve ve sebze vermesini ister. Enki, meyve ve sebzeleri karşılığında Enki'nin sulama hendeklerini suyla doldurmasını sağlayacak bir bahçıvan bulur. Enki hendekleri doldurur ve bahçıvan ona ürünü verir

Enki ürünü Uttu'ya getirir ve bunun sonucunda Uttu, mutlu bir şekilde Enki'yi ağına kabul eder fakat Enki, Uttu'ya onu sarhoş etmesi için bira verir ve sonra ona tecavüz eder. Uttu çığlık atar ve Ninhursag onu kurtarmaya gelir. Ninhursag, Enki'nin menisini Uttu'nun vajinasından alır ve toprağa eker ve böylece sekiz bitki toprakta yeşermeye başlar. Daha sonra Enki bitkileri görür ve bu bitkileri tanımadığı için sinirlenir. Enki'nin sukkal'ı yani kişisel hizmetlisi İsimud gelir, bitkilerin her birine isimlendir ve bu bitkileri, yemesi için Enki'ye verir.

Abzū
MummuTīamat{{{K}}}
LaḫmuLaḫamu
AnšarKišar
An
NinḫursaĝEnki
doğuran: Namma
Ninkikurga
doğuran: Namma
Nidaba
doğuran: Uraš
Ḫaya
NinsarNinlilEnlil
Ninkurra{{{K}}}Ningal
Enlil'in kızı olabilir
NannaNergal
Enki'nin oğlu olabilir
Ninurta
olası doğuran: Ninḫursaĝ
Baba
doğuran: Uraš
Uttuİnanna
muhtemelen Enki'nin, Enlil'in veya An'ın kızı
Dumuzid
Enki'nin oğlu olabilir
UtuNinkigal
eşi: Nergal
MeškiaĝĝašerLugalbandaNinsumun
EnmerkarGilgāmeš
Urnungal
Özel
  1. ^ a b c d Black & Green 1992, s. 182.
  2. ^ a b Jacobsen 1987, s. 184.
Genel