Naram-Sin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Naram Sin
Stele Naram Sim Louvre Sb4.jpg
Naram Sin Steli, Louvre Müzesi, Paris
Akad Kralı
Hüküm süresi MÖ 2254-2218
Önce gelen Manishistu
Sonra gelen Şar-Kali-Şarri
Babası Manishistu

Naram Sin, MÖ 2254-2218 yılları arasında hüküm sürmüştür. Naram Sin Büyük Sargon'un torunuydu. Hükümdarlığı sırasında imparatorluk doruk noktasına ulaştı. Kendisi Mezopotamya'da kendini ilah ilan eden ilk kişiydi. Kendisinden öncekiler gibi (Lugal-Anne-Mundu gibi) "Dört Köşenin Kralı" ilan etmişti.

Naram-Sin Manishistu'nun oğlu olarak doğmuştu. Kral Rimus'un yeğeniydi. Enheduanna onun halasıydı. Ayrıca Naram-Sin Büyük Sargon ve Kraliçe Thasthulum'un torunuydu.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Naram-Sin'in bilinen tek çocuğu varisi Şar-Kali-Şarri'dir. Bilinmeyen bir kızıda Urkeş'in bilinmeyen bir kralıyla evlendirildi.

Tanrılaştırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Akkadlı bir görevlinin Tello (Girsu) kentinde bulunan silindir mühründe Naram-Sin’in unvanları arasında “Akkad’ın tanrısı, evrenin fatihi” gibi Naram-sin'in şahsına atfedilen ve olağanüstü gücünü ifade eden tanımlar bulunmaktadır. Bundan anlaşılmaktadır ki Naram-sin, bir tür tanrı-kral olarak ölümsüzleştirilmiş ve mitolojik inanışta yer almıştır. Görsellerde boynuzlu başlık gibi Mezopotamya sanatında yalnızca tanrılara atfedilen semboller taşır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]