Ömer Sühreverdî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ömer Sühreverdî
Şihabeddin Ebû Hafs Ömer es-Sühreverdî Türbesi (Bağdad)
DoğumEbû Abdullah Ömer bin Muhammed es-Sühreverdî
1145
Sühreverd, Hüdabendeh, Zencan Eyaleti
Ölüm1234
Bağdad
İkametİldenizliler
Dönem12. Yüzyıl
Edebî akımFilozof, Sufilik/Sühreverdiyye

Ömer Sühreverdî veya Şihabeddin Ebû Hafs Ömer es-Sühreverdî, (d. 1145 - ö. 1234) İslam filozofu.

Sühreverdiyye tarikâtını genişletmiş ve Sufi tezini Avârifü'l-maârif isimli eserinde, tarikat üyelerinin uyması gereken kuralları ayrıntılı bir şekilde yazmıştır. Diğer isimleri: Şeyh Ebû Abdullah Ömer b. Muhammed es-Sühreverdî, Ebû Hafs el-Sühreverdî, Şihabeddin Ömer Sühreverdi, Şeyh Şihabeddin Ömer b. Abdullah el-Sühreverdi.[1] Halife Ebu Bekir’in soyundan geldiği için Bekrî, Kureşî ve Teymî nisbeleriyle anılır.[2] Bazı yazarlar Kürt kökenli olduğunu iddia ederler.[3]

Nüfusunun büyük çoğunluğunu Azerilerin oluşturduğu Zencan Eyaleti, Hodabandeh İlçesine bağlı bir Kürt kasabasi olan eski ismi (media) Sühreverd[4] (Kürtçe:Emer Sûhrewerdî,Farsça: سُهرَوَرد) ismindeki bir yerleşim yerinde 1145 yılında doğmuş genç yaşta Bağdat şehrine gitmiş ve dönemin Nizamiye Medresesinde öğrenim almıştır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağdat'ta annesi Türk olan Abbasi Halifesi Nasır Lidinillâh, Anadolu Selçuklu Devleti tahtına I. Alaeddin Keykubad’ın çıkmış olduğunu duyanca hakimiyet ve hükümdarlık sembolleri ile hediyelerini, şeyh Ebû Abdullah Ömer b. Muhammed es-Sühreverdî ile birlikte Keykubad’a göndermiştir. Şeyh Sühreverdî, bir süre Konya’da kalarak, Sühreverdiyye tarikatını burada yaymış, bu arada Sultan I. Alaeddin Keykubad ve Mevlânâ’nın babası Bahaeddin Veled ile uzun uzun sohbet etmişlerdir. Sühreverdî, Konya’dan ayrıldıktan sonra Malatya’da devrin ünlü mistik bilginlerinden Necmeddin Razi ile karşılaşmıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Muḥammad Kamāl, Mulla Sadra's Transcendent Philosophy, Ashgate Publishing Inc, 2006, ISBN 0-7546-5271-8, s. 12.
  2. ^ TDV İslam Ansiklopedisi, cilt: 38, sayfa: 40
  3. ^ Muḥammad Kamāl, Mulla Sadra's Transcendent Philosophy, Ashgate Publishing Inc, 2006, ISBN 0-7546-5271-8, p. 12. 25 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. ^ Sohrevard, Iran Page 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]