Erenköy Cemaati

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Erenköy Cemaati, Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde kurulan bir cemaattir. Nakşibendilik geleneği içinde olup esnaf ve işadamları kolu olarak bilinir.[1] Üye sayısına göre bakıldığında büyümekte olan cemaatlerdendir.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde tekkeler kapatılınca, Kelâmî Dergâhı'na bağlı Erbilli Mehmed Esad Efendi'nin halifesi Mahmut Sami Ramazanoğlu, Esad Efendi'nin vefatından sonra Erenköy'e yerleştiler. Esad Erbilî Efendi'den sonra cemaatin dînî sorumluluğunu Mahmut Sami Ramazanoğlu üstlendi. Mahmut Sami Ramazanoğlu'nun 1984 yılında vefatı sonucu cemaatin sorumluluğunu halifesi Musa Topbaş üstlendi. Onun da vefatından sonra cemaatin başına Osman Nuri Topbaş geçmiştir.

Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cemaatin kurulu önemli vakfı Aziz Mahmut Hüdâyî Vakfı'dır.[3] Cemaatin Ankara kolunu Muradiye Vakfı yürütmektedir.[1]

Cemaatin bir yayın organı Altınoluk dergisidir. Burada görüşleri tasavvufî bir yönden açıklanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Okan KONURALP. "Türkiye'nin tarikat ve cemaat haritası: İSTANBUL-KONYA-ANKARA: Erenköy Cemaati". Hürriyet. 2006-09-17 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 2012-04-28. Kökleri Kelami Dergahı’na ve şeyhi Erbilli Mehmet Esat Efendi’ye dayanıyor. Mehmet Esat, tekkeler kapatılınca Erbil’deki arazilerini satıp, İstanbul’a yerleşti. Erenköy’de bir köşk aldı, cemaatin temellerini attı. Nakşibendi geleneği içinde esnaf ve işadamlarının kolu olarak biliniyor. 
  2. ^ "HABERTÜRK'ÜN CEMAAT ARAŞTIRMASI: FETHULLAH GÜLEN CEMAATİ 3.1.2 - Erenköy Cemaati: Altınoluk". İstanbul: TÜRK TARİH. 2011-06-25 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 2012-04-28. Peki bir cemaate üye olduğunu söyleyenler arasında ilk sıraları hangi cemaatler alıyor? Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 61,8′i “Fethullah Gülen Cemaati” derken, onu yüzde 16,3 ile Süleymancılar ve yine aynı oranla Menzil Cemaati takip ediyor. … Erenköy Cemaati: %0,6  57. harf sırasında bulunan |başlık= parametresi line feed character içeriyor (yardım)
  3. ^ Doruk CENGİZ. "Kadir TOPBAŞ ve Erenköy Cemaati - Ensar Vakfı: Erenköy Cemaati". Dünya48. 2010-10-04 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 2012-04-28. Ensar Vakfı ise bu cemaatte İlim ve Hizmet Vakfı, Hikmet Vakfı ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı gibi ön plâna çıkan vakıflarından biri oluyor.