Menzil Cemaati

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Menzil Cemaati (veya Fecir Cemaati[1]), Nakşibendiye'ye bağlı olup Türkiye'deki cemaatler arasında en fazla mensubu olanlardandır.[2] Menzil Cemâati "Muhammed Raşit Erol" (1930-1993) tarafından kurulmuştur.[3] Bugün önderleri Seyyid Abdulbaki Erol'dur.[4] Adıyaman merkezli olup cemaat Ankara ve İstanbul'da da mevcuttur. Ekonomik gücü, mensuplarının işlettiği firmalardan kaynaklanmaktadır.[5]

İki ana kola ayrılır:

  1. Adıyaman kolu:[2]
  2. Ankara kolu: .[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

"Menzil Tarikâtı" denilen aslında Nakşibendi yoludur. (Tarikât yol demektir). Büyük Veli Şah-ı Nakşibendi'nin belirlediği usullere göre eğitim gören talebelerin en büyük özelliği, sünnete sıkı bağlılık ve çokça Allahu tealayı zikretmeleridir. Tarih boyunca binlerce Büyük zat bu yola intisab etmiş ve İslam dinine büyük hizmetleri olmuştur. Daha detaylı bilgiler için Semerkand Yayınlarından Altın Silsile ve Reşahat adlı kitaplarada bakılabilir.[2]

Nakşbendiyye'nin Mevlana Halid Bağdadi kolundan gelen bu yol, Adıyaman merkezli ve Menzil'de kurulduğu için bu şekilde adlandırılır. Babası Nakşibendi büyüklerinden biri olarak anılan Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni'den icazet alan Seyyid Muhammed Raşid Erol zamanından başlayarak ülkenin ve dünyanın pek çok yerinden gelen sufileriyle Menzil yolu bilinir hale gelmiştir.

12 Eylûl siyâseti[değiştir | kaynağı değiştir]

Menzil'in çok ziyaretçi çekmesi üzerine Seyyid Muhammed Raşid, 12 Eylül askeri yönetimi tarafından Gökçeada'da zorunlu ikamete gönderilmiştir, Fakat sağlık problemleri yüzünden Konsey kararı ile Ankara'ya yerleşmiş, sonra Menzil'e dönmüştür.[2]

12 Eylül'de idamla yargılandıktan sonra afla serbest kalan bazı eski ülkücülerin de cemaate katılmalarıyla Menzilciler Orta Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara ve hatta Trakya bölgesinde de daha etkili olmaya başladılar. Özellikle Menzil Şeyhi Erol'un Alparslan Türkeş'e karşı bayrak açan Büyük Birlik Partisi lideri, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve eski Maraş Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger Şendiler gibi önemli siyâsî şahsiyetler, onun müridleriydiler.[2]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Menzil Cemaati'ni diğer cemaatlerden ayıran özellikleri şunlardır:[2]

  1. Cemaatin başında Mürşid bulunmaktadır, Mürşid büyük velilerin onayını alarak irşad edendir.
  2. Bilgi edinmenin erkekler gibi kadına da farz olduğunu ileri sürmesi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Halil Nebiler. "Türkiye'de şeriatın kısa tarihi" (Türkçe) (HTML). Google Books/Ütay Yayınları. ss. 165. 1994 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://books.google.at/books?id=ntjXAAAAMAAJ&q=Menzil+Cemaati&dq=Menzil+Cemaati&hl=de&sa=X&ei=IVOcT76BD_Ha4QS0y_CpDg&ved=0CEAQ6AEwAg. Erişim tarihi: 2012-04-28. 
  2. ^ a b c d e f g "En büyük Nakşî cemaati: Menzil" (Türkçe). İslâmî Cemaatler. 2012-02-09 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://arsiv.sabah.com.tr/2006/09/21/gnd135.html. Erişim tarihi: 2013-02-09. 
  3. ^ M. Hakan Yavuz. "The emergence of a new Turkey: democracy and the AK Parti" (İngilizce) (HTML). Google Books/M. E. Shape, Inc.. ss. 42. http://books.google.at/books?id=tYtpAAAAMAAJ&q=Menzil+Cemaati&dq=Menzil+Cemaati&hl=de&sa=X&ei=PlKcT8O1CIqI4gSS1dipDg&ved=0CDIQ6AEwAA. Erişim tarihi: 2012-04-28. 
  4. ^ Sabahattin ÖNKİBAR. "İşte Türkiye’deki tarikat ve cemaatler!" (Türkçe) (HTML). Gizli Belge wordpress.com. 2010-08-28 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://gizlibelge.wordpress.com/2010/08/28/iste-turkiye%E2%80%99deki-tarikat-ve-cemaatler/. Erişim tarihi: 2012-04-28. 
  5. ^ Barry Rubin. "TURKEY: Nakshibendi Religious Order" (İngilizce) (HTML). Google Books/M. E. Shape, Inc.. ss. 409. 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://books.google.at/books?id=wEih57-GWQQC&pg=PA409&dq=Menzil+Cemaat&hl=de&sa=X&ei=-1GcT9ngGuiM4gSn-PmpDg&ved=0CDMQ6AEwAA#v=onepage&q=Menzil%20Cemaat&f=false. Erişim tarihi: 2012-04-28.