İsmailağa Cemaati

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsmailağa Cemaati
İstanbul Fener'de cemaate ait bir Kur'an kursu.
Tür Cemaat
Merkez Türkiye
Lider Mahmut Ustaosmanoğlu (1954-2022)
Hasan Kılıç (2022-)
Resmî site https://www.ismailaga.org.tr/

İsmailağa Cemaati, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun İstanbul Fatih'te Çarşamba semtindeki İsmailağa Camii merkez olmak üzere oluşturduğu, Nakşibendiliğin Halidî koluna bağlı bir cemaattir.

Manevî olarak cemaatin lideri, 2022 yılındaki ölümüne kadar cemaat üyeleri tarafından Efendi hazretleri olarak anılan, 1954 yılından emekli olduğu 1996 yılına kadar İsmail Ağa Camii'nin imamlığını yapmış olan Mahmut Ustaosmanoğlu'ydu. Mahmut Ustaosmanoğlu'nun ölümünün ardından yerine vekil olarak Hasan Kılıç seçildi.[1] Cemaat, kendini Sünni Müslümanların bir ilim ve kardeşlik cemiyeti olarak tanımlamaktadır.

Cemaatin erkek üyeleri arasında uzun sakallar, cübbeli ve şalvarlı kıyafetler ve namazlarda taktıkları sarıklar,[2] kadınlarında ise çarşaf yaygındır.

1998 yılında Mahmut Ustaosmanoğlu'nun damadı ve cemaatin önde gelen hocalarından olan Hızır Ali Muratoğlu'nun İsmail Ağa Camii'nde öldürülmesi ve 2006 yılında yine cemaatin önde gelen hocalarından emekli imam Bayram Ali Öztürk'ün cinayetleriyle gündeme gelmiştir.[3]

Lâlegül TV logosu.

Lâlegül TV[değiştir | kaynağı değiştir]

Lâlegül TV, dinî bir televizyon kanalı. İsmailağa Cemaatine yakın olarak bilinir. 18 Eylül 2014'te test yayınlarına başlandı, bir ay kadar sonra ise normal yayına geçildi. Kanalın içeriği Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün vaaz, sohbet programları ve İslam'ı tebliğ içerikli programlardan oluşmaktadır. Kanalın genel müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliğini Gürsel Yıldız ve yönetim kurulu başkanlığını Mehmet Kaya yapmaktadır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hasan Kılıç kimdir, kaç yaşında? İsmailağa Cemaati yeni temsilcisi Hasan Kılıç aslen nereli? Mahmut Efendi'nin vasiyet ettiği isim duyuruldu!". Sabah. 25 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2022. 
  2. ^ Ahmet Hakan (3 Eylül 2006). "Bir cemaatin anatomisi". Hürriyet Gazetesi. 4 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2017. 
  3. ^ "Eski imam öldürüldü cemaat katili linç etti". 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2016. 
  4. ^ "Lâlegül TV". Lâlegül TV. Kurumsal bölümü. 12 Ocak 2016 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]