İsmailağa Cemaati

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İsmailağa Cemaati veya İsmail Ağa Cemaati, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun İstanbul Fatih'te Çarşamba semtindeki İsmail Ağa Camii merkez olmak üzere oluşturduğu, Nakşibendiliğin Halidiye koluna bağlı bir cemaattir.

İstanbul Fener'de cemaate ait bir Kur'an kursu.

Manevî olarak cemaatin lideri, cemaat üyeleri tarafından "Efendi hazretleri" olarak zikredilen, 1954 yılından emekli olduğu 1996 yılına kadar İsmail Ağa Camii'nin imamlığını yapmış olan Mahmut Ustaosmanoğlu'dur. Cemaat, kendini Ehl-i Sünnet vel Cemaat yolundaki Müslümanların bir ilim ve kardeşlik cemiyeti olarak tanımlamaktadır.

Cemaatin erkek üyeleri arasında İslâm Peygamberi sünnetine uygun olarak nitelendirdikleri uzun sakallar, cübbeli ve şalvarlı kıyafetler ve namazlarda taktıkları sarıklar, kadınlarında ise çarşaf-ı şerif denilen kıyafet yaygındır.

Medyada İsmailağa Cemaati, İsmail Ağa Camii'nde 1998 yılında meydana gelen Mahmut Ustaosmanoğlu'nun damadı ve cemaatin önde gelen hoca efendilerinden olan Hızır Ali Muratoğlu'nun öldürülmesi ve 2006 yılında yine cemaatin önde gelen hocalarından olan emekli imam Bayram Ali Öztürk'ün öldürülmesi cinayetleriyle gündeme gelmiştir.

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, Abdülmetin Balkanlıoğlu, Mehmet Talû, Hüsamettin Vanlıoğlu, Abdullah Hiçdönmez, Fatih Kalender, Muhammet Yelkenci,Ali Haydar Çetintürk gibi isimler cemaatin en tanınmış isimleridir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]