Salavat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Salat (Türkçe: namaz, dua) kelimesinin çoğulu olan Salavât ya da Salavât-ı şerife, Muhammed’e ve onun soyundan gelenlere (Ehl-i Beyt) saygı bildirmek için okunan dualara denir. Kur'an’da Allah ve meleklerin Muhammed’e salâvat okuduğu belirtilerek, inanan kişilerin de ona salat ve selâm okumaları istenir.

Kavramın kullanıldığı Ahzab suresi 56. ayeti şöyledir:

"Allah ve O'nun melekleri Peygamber'e salat ederler. Ey müminler, siz de ona salat edip tam selam getirin."

Salat kelimesi Türkçeye 1. anlam olarak namaz, dua şeklinde tercüme edilmekle birlikte, Allah'ın ve meleklerin Muhammed'e namaz veya dua etmesi inanç açısından uygun görülmemekte, bunun yerine destek verme, selam, yüceltme (kutsama), rahmet, övgü, iltifat[1] gibi ikincil anlamlar ile ayetlerin tercümesi yapılmaktadır.

Bir gelenek olarak Müslümanlar namaz içinde tahiyyata oturunca, namazdan sonraki dualarda, çeşitli dua törenlerinde ve Muhammed’in adını söyleyince ya da yazınca ona salat ve selam okurlar. Genellikle ismi söylendikten hemen sonra "sallallâhu aleyhi ve sellem" (Arapça: صلى الله عليه و سلم) şeklinde söylenen salâvat, yazıda ise "s.a.v.", "s.a.s." veya "s.a." olarak kısaltılır, "Allah'ın dua ve selamı onun üzerine olsun" anlamına gelir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]