İçeriğe atla

Salavat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arapça hat ile sallallâhu aleyhi ve sellem
Mescid-i Nebevi'nin kapısında Arapça hat ile Muhammed ve solunda sallallâhu aleyhi ve sellem yazısı
Arapça Muhammed ve sülüs hat ile sallallâhu aleyhi ve sellem yazısı

Salavat, İslam peygamberi Muhammed’e ve onun soyundan gelenlere (Ehl-i Beyt) saygı bildirmek için Müslümanlar tarafından okunan dualara denir. En yaygın biçimleri Allahüme salli âla seyyidina Muhammedin ve âla ali seyyidina Muhammed ile Sallallâhu aleyhi ve sellem şeklindedir. Kur'an’da Ahzab Suresi’nin 56. ayetinde Allah ve meleklerin Muhammed’e salâvat okuduğu belirtilerek, inanan kişilerin de ona salat ve selâm okumaları istenir.[1] Müslümanlarda namaz içinde tahiyyata oturunca, namazdan sonraki dualarda, çeşitli dualarda (Mevlid) ve Muhammed’in adını söyleyince ya da yazınca ona salavat okurlar.

Genellikle Muhammed’in ismi söylendikten hemen sonra "sallallâhu aleyhi ve sellem" (Arapça: صلى الله عليه و سلم) şeklinde söylenen salâvat, yazıda ise "s.a.v.", "s.a.s." veya "s.a." olarak kısaltılır, "Allah'ın dua ve selamı onun üzerine olsun" anlamına gelir. "Sallallâhu aleyhi ve sellem" ifadesinin yaygın kullanımından dolayı, bir Unicode kodnoktası olarak " ﷺ " şeklinde ligature edilmiştir.[2]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Salavât, Arapça salat kelimesinin çoğuludur. Türkçeye ilk anlam olarak namaz, dua şeklinde tercüme edilir. Ancak salavat kelimesinin tercümesinde, Allah'ın ve meleklerin Muhammed'e namaz veya dua etmesi inanç açısından uygun olmadığı için, ikincil anlamları olan selam, yüceltme (kutsama), rahmet, övgü, iltifat, ifadeleri tercih edilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Allah ve O'nun melekleri Peygamber'e salat ederler. Ey müminler, siz de ona salavat edip tam selam getirin". 14 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2015. 
  2. ^ ."Arabic Presentation Forms-A" (PDF). The Unicode Standard, Version 5.2. Mountain View, Ca.: Unicode, Inc. 1 Ekim 2009. 1 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 9 Mayıs 2010.