Süleymancılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Süleymancılar ya da Süleymanlılar [1][2] , Türkiye'de bir cemaattir.[3] İsmini Süleyman Hilmi Tunahan'dan alır. 1990'ların başında Türkiye'de tahminî iki milyon civarı üyesi vardı.[4] Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'da da şubeleri vardır.[5]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu cemaatin kurucusu Sü­ley­man Hilmi Tunahan, 1920 yılında Da­ru­’l-Hi­lafe­ti­’l-Aliy­ye medresesinde öğretmenliğe başladı. 4 sene sonra 1924'te Tevhîd-i Tedrîsat Kanunu'nun çıkmasıyla medrese usulü eğitim yasaklandı. Tunahan, öğretmenliği bırakıp İstanbul vaizliğine atandı. Lakin Gedikpaşa ve Lüleburgaz gibi yerlerde topladığı öğrencileri, işçi olarak gösterip onlara ders verdi.[6] Bu faaliyeti nedeniyle 1939 yılında üç, 1944 yılında ise sekiz gün gözaltında tutuldu.[6] 1943 yılında vaizlik yetkisi elinden alındı.[6] 1949'da Kuran kurslarının açılmasına yasal olarak izin verildi. Tunahan 1951 yılında Çamlıca'da ilk Kuran kursunu açtı.[6]

1924'te Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun çıkması ile medrese usulü eğitim yasaklanınca, Süleyman Hilmi Tunahan, Müderrisler Cemiyeti'nin kaldırılması üzerine bir araya gelen 520 müridle toplanarak, orada hazır olan herkesin, memleketin her tarafında bir-iki öğrenci okutmak suretiyle İslam'ı öğretmelerini öğütlemiştir.[7]

Kökenleri, 14. yüzyılın ikinci yarısında kurulmuş olan Nakşibendîlik'in Hindistan ve Pakistan'da yaygın olan Mûceddidî koluna kadar uzanır. Erenköy, Işıkçılar, İskenderpaşa, İsmailağa, ve Menzil[8] cemaatlerinde olduğu gibi Süleyman Hilmi Tunahan'ın silsilesi de Nakşibendi şeyhlerinden Şâh Ghulam Ali Dehlevî'ye bağlanır.[kaynak belirtilmeli] Türkiye'de yaygın olan diğer Halidî kollarından farklı olarak, Sü­ley­man Hil­mi Tunahan'ın mürşidi olan Selahüddin İbn-i Mevlana Siracüddin, Nakşilikten daha ziyade Hindistan ve Pakistan'da yaygın bir kolu olan Mûceddidî dalının temsilcisi Ebû Saîd Sâhib Mûceddidî'nin torunu Muhammed Mazhar'ın müridiydi.

Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Süleymancıların Türkiye dışında birçok ülkede faaliyetleri vardır. Yayın organları İnsan ve Hayat, Çamlıca Çocuk, Yedikıta dergileri Fazilet ve Çamlıca Yayınları'dır. [9] Birçok ülkede de dernekleri bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.akademidergisi.com/2015/05/akademi-e-dergi-suleymanlilar-cubbeli-ahmet-mahmut-unlu-hocayi-neden-sevmezler.html Akademi dergisi com
  2. ^ http://www.imamhatipler.com/fethullah-gulen-suleymanlilar-cemaatini-ihbar-etti/99/
  3. ^ Barry Rubin (2010), Guide to Islamist Movements, M.E. Sharpe. p410
  4. ^ Banu Eligür (2010), The Mobilization of Political Islam in Turkey, Cambridge University Press
  5. ^ United American Muslim Association
  6. ^ a b c d Yalçın, Soner (5 Ağustos 2014). "Erdoğan'ın Annesi". Sözcü. 28 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2015. 
  7. ^ "Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri" (Türkçe). İsmailağa Cemaati. 31 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2015. 
  8. ^ Rubin, Barry. "Guide to Islamist Movements: North Africa and the Middle East" (İngilizce). Google Books/M. E. Sharpe, Inc. 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2012. Süleymanlıs is the most politically oriented cemaat. … The Nakshibendi Religious Order's Halidiyye branch in Turkey was founded in the second half of the fourteenth century. The cemaats emerging from the order in the modern era are the Menzil, Ereköy, İskenderpaşa, İsmâilağa, Işık, and Süleymanlıs. A 2002 article in Hürriyet described these orders.  Bilinmeyen parametre |sahife= görmezden gelindi (yardım)
  9. ^ Rubin, Barry. "Guide to Islamist Movements: North Africa and the Middle East" (İngilizce). Google Books/M. E. Sharpe, Inc. 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2012. Süleymancıs publishes the Ufuk and Genç Akademi journals along with the Anadolu newspaper. Turkish workers in Germany and another source of income, and the group is influential in mosques there.  Bilinmeyen parametre |sahife= görmezden gelindi (yardım)