Çurçhela

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kaynatılıp kıvam verilmiş üzüm suyundan (tatara) ve cevizden hazırlanan klasik çurçhela.

Çurçhela (Gürcüce: ჩურჩხელა; translit.: “çurçh’ela”), ceviz ya da fındık parçalarının üzüm suyundan yapılan bir tür lapaya (tatara) bulanmasıyla elde edilen Gürcü tatlısı. Anadolu'da yapılan Cevizli sucuğa benzer, ancak sadece üzüm suyundan yapılır. Çurçhela Gürcistan’da çok yaygındır. Gürcü mutfağında önemli bir yere sahip olan çureçhela[1][2][3] özellikle yeni yılda ve bayramlarda tüketilir.

Çurçhela birkaç biçimde hazırlanır. Doğu Gürcistan’da tatara denilen lapaya kıvamını artırmak için buğday un katılır. İpe dizilmiş ceviz veya fındık, bu lapanın içine sokup çıkarılır. Batı Gürcistan’da kıvam vermek lapaya (tatara yerine burada pelamuşi denir) için mısır unu katılır ve daha yağın biçimde fındıkla hazırlanır. Bu halde taze ve biraz akışkan olan çurçhela asılarak kurutulur.

Gürcistan'ın doğusunda, Kaheti bölgesindeki çurçhela yapımı, Gürcistan'ın Somut Olmayan Kültürel Miras listesine 2015 yılında eklenmiştir.[4][5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Goldstein, Darra (1999). The Georgian Feast: The Vibrant Culture and Savory Food of the Republic of Georgia. University of California Press. s. 210. 
  2. ^ Чурчхела. langet.ru (Rusça). Culinary Dictionary of V.V. Pokhlebkin. 2002. 28 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Грузинское национальное лакомство. 
  3. ^ Roufs, Timothy G.; Roufs, Kathleen Smyth (2014). Sweet Treats around the World: An Encyclopedia of Food and Culture. ABC-CLIO. s. 140. 
  4. ^ "არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობა" [Intangible Cultural Heritage] (PDF) (Gürcüce). National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia. 26 Ekim 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2017. 
  5. ^ "UNESCO Culture for development indicators for Georgia (Analytical and Technical Report)" (PDF). EU-Eastern Partnership Culture & Creativity Programme. Ekim 2017. ss. 82–88. 26 Ekim 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2017.