Kaheti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaheti
კახეთი
Gürcistan üzerinde Kaheti
Kaheti
Kaheti
ÜlkeGürcistan
BaşkentTelavi
İdare
 • TürHükümet
 • ValiIrakli Shioshvili
Yüzölçümü
 • Toplam11,310 km²
Nüfus
 (2014)
 • Toplam318,583
 • Kent yoğunluğu28/km² (70/mil²)
Zaman dilimiUTC+04.00
ISO 3166 koduGE-KA

Kaheti (Gürcüce: კახეთი, Azer. Türkçe: Qəxet[1]), Gürcistan’ın doğusu kesiminde idari bölge.[2] Kuzeyinde Tuşeti bölgesi ve Kafkas Dağları, güneyinde ve doğusunda Azerbaycan, batısında ise Kartli bölgesi yer alır.[2] Kaheti, coğrafi olarak İç Kaheti ve Dış Kaheti olmak üzere iki bölgeye ayrılır. Bölgenin başlıca akarsuları Alazani nehri ve onun bir kolu olan İori ırmağıdır. Bölge nüfusunun önemli bir kısmı Azerilerden oluşuyor.

Kaheti bölgesindeki en önemli kenti Telavi'dir. Başlıca tarihsel kalıntı ise, Azerbaycan sınırında yer alan Davit Gareca Manastır kompleksidir. Batonis Kalesi, Tsinandali Sarayı ve Bahçesi, Hirsa Manastırı, Dzveli Gavazi Kilisesi ve Akura Kilisesi de bölgedeki diğer önemli tarihî mekanlar arasında yer alır.

Seyahat bilgisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaheti'deki Gremi Kilisesi

Kaheti'deki seyahat altyapısı, Gürcistan'ın en çok ziyaret edilen bölgesi olduğu için hızla gelişiyor. Bu bölgede seyahat ederken bir misafir evinde, küçük ve konforlu bir otelde ya da güzel bir butik otelde kalmayı tercih edebilirsiniz. Telavi ve Signagi en çok ziyaret edilen şehirlerdir. Signagi üç yıl önce yenilendi. Yakın zamana kadar sadece bazı aile otelleri (ortak banyolu bir aile evinde sade odalar) vardı, ancak şimdi Signagi'de birkaç otel bulunuyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Azərbaycan arxeologiyası 28 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., s. 311
  2. ^ a b Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410.