Nike (şirket)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Nike
Logo NIKE.svg
Tip Halka açık şirket
Slogan Just Do It! (Sadece yap!)
Kuruluş 1972
Kurucu William J. "Bill" Bowerman
Philip H. Knight
Konum Flag of the United States.svg Beaverton, Oregon, Amerika Birleşik Devletleri
Hizmet bölgesi Dünya çapı
Önemli kişiler Phil Knight, kurucu
William D. Perez, CEO
Bill Bowerman, kurucu
Alan Spor kıyafetleri
Spor ekipmanları
Ürün Spor ayakkabısı, spor kıyafetleri, aksesuarlar
Gelir artış $ 16.325 Milyon (2007)
İşletme gelir artış $ 2.199 Milyon (2007)
Net gelir artış $ 1.491 Milyon (2007)
Toplam varlıklar artış $ 10.688 Milyon (2007)
Özkaynak artış $ 7.025 Milyon (2007)
Çalışan sayısı 30,200 (2008)
Ana sayfa www.nike.com

Nike, Amerika Birleşik Devletleri merkezli, dünyanın önde gelen spor ayakkabı, spor giysi ve spor akesuarları tasarımcısı ve pazarlayıcısı şirket ve bu ürünlerde kullanılan markadır. Adını Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçası Nike'tan alır. Air Jordan ve Nike Golf gibi alt markalarının yanı sıra, Converse gibi bağımsız markaların da sahibidir.

Şirket, üretiminin tamamına yakınını uzak doğu asyadaki üretim evlerinde yaptırtmaktadır ve kendisine ait tek üretim evinde de spor ayakkabıların hava tabanlarını üretmektedir. Şirket dünya çapında 25,000 çalışana sahiptir ve (2007) yılında 10,9 Milyar € net cirosunun olduğunu açıklamıştır. Nike, pek çok futbol takımına ve ulusal takıma sponsor olarak, futbol dünyasına ağırlığını koymaya çalışmaktadır. Manchester United, Barcelona ve Arsenal öne çıkan sponsorluklarıdır.[kaynak belirtilmeli] Dünyanın en bilinen markalarından olan Nike, çocuk işçi çalıştırmak ve doğaya zarar vermek gibi konularda sürekli mahkemelik olmakta ve imajını zedelemektedir.[1]

Stanford Üniversitesi'nde MBA yapan Phil Knight tarafından 1972 yılında kurulan Nike'ın Swoosh denen ünlü simgesi, Carolyn Davidson adlı bir üniversite öğrencisi tarafından 35 dolara çizilmiştir. Simgenin getirdiği olağanüstü başarı üzerine, 1983 yılında Carolyn Davidson'a, kamuoyuna açıklanmayan bir miktarda şirket hissesi verildiği açıklaması yapılmıştır. Ayrıca Swoosh simgesi, orijinal olan Siyah renginden başka birçok renkte de yaptırılmaktadır.

Nike, millî takımlardan Türkiye Millî Takımı, Brezilya Millî Takımı, Hollanda Millî Takımı ve Portekiz Millî Takımı ve diğer millî takımların, kulüplerden de Manchester United, Porto, Celtic, Inter,Trabzonspor,Galatasaray SK[2] ve Barcelona gibi kulüplerin formalarını üretmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]