Nike (şirket)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nike
Endüstri Spor kıyafetleri
Spor ekipmanları
Kurucu William J. "Bill" Bowerman
Philip H. Knight
Genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri Beaverton, Oregon, Amerika Birleşik Devletleri
Hizmet verilen alan(lar) Dünya çapında
Kilit kişiler Phil Knight, kurucu
William D. Perez, CEO
Bill Bowerman, kurucu
Ürün Spor ayakkabısı, spor kıyafetleri, aksesuarlar
Gelir artış $ 36.39 Milyar (2018)
Net gelir azalış $ 1.93 Milyar (2018)
Toplam varlık azalış $ 22.53 Milyar (2018)
Öz kaynak azalış $ 9.81 Milyar (2018)
Çalışan sayısı 73.100 (2018)
Web sitesi nike.com

Nike, Inc. (/ˈnki/); Amerika Birleşik Devletleri merkezli, önde gelen spor ayakkabı, spor giysi ve spor aksesuarları tasarımcısı ve pazarlayıcısı şirket ve bu ürünlerde kullanılan markadır. Phil Knight ve Bill Bowerman ortaklığıyla ilk kurulduğu zamanda adı Blue Ribbon Sports idi. Daha sonra firmada çalışan ve kendisi de bir koşucu olan Jeff Johnson tarafından, bir gece rüyasında Yunan mitolojisinin Zafer Tanrıçası Nike’ı görmesiyle firma adı değişir ve Nike olur. Air Jordan ve Nike Golf gibi alt markalarının yanı sıra, Converse gibi bağımsız markaların da sahibidir.

Şirket, üretiminin tamamına yakınını Uzak Doğu Asya'daki üretim evlerinde yaptırtmaktadır ve kendisine ait tek üretim evinde de spor ayakkabıların hava tabanlarını üretmektedir. Şirket dünya çapında 25,000 çalışana sahiptir ve (2007) yılında 10,9 Milyar € net cirosunun olduğunu açıklamıştır. Nike, pek çok futbol takımına ve ulusal takıma sponsor olarak, futbol dünyasına ağırlığını koymaya çalışmaktadır. Paris Saint-Germain FC ve Barcelona öne çıkan sponsorluklarıdır. Dünyanın en bilinen markalarından olan Stanford Üniversitesi'nde MBA yapan Phil Knight tarafından 1971 yılında kurulan Nike'ın Swoosh denen ünlü simgesi, Carolyn Davidson adlı bir üniversite öğrencisi tarafından 35 dolara çizilmiştir. Simgenin getirdiği olağanüstü başarı üzerine, 1983 yılında Carolyn Davidson'a, kamuoyuna açıklanmayan bir miktarda şirket hissesi verildiği açıklaması yapılmıştır. Ayrıca Swoosh simgesi, orijinal olan Siyah renginden başka birçok renkte de yaptırılmaktadır.

Nike, millî takımlardan Türkiye millî takımı, Azerbaycan millî takımı, Brezilya millî takımı, Fransa millî takımı, Hollanda millî takımı ve Portekiz millî takımı ve diğer bazı millî takımların; kulüplerden de Atlético Madrid, Paris Saint-Germain FC, Shakhtar Donetsk, FK Zenit, SV Werder Bremen, Boca Juniors, Athletic Bilbao, AS Roma, Internazionale, Galatasaray,[1] FC Barcelona ve Liverpool FC[2] gibi kulüplerin formalarını üretmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İşte Galatasaray'ın yeni formaları 2011 Nike". haberciniz.biz. 14 Nisan 2011. 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2012. .(Türkçe)
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2020.