Lotto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lotto
Ticari ismi
Lotto Sport Italia Spa (Global)
Linteks Tekstil Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş (Türkiye)
EndüstriSpor giyim
Kuruluş1939
KurucuCaberlotto ailesi
Genel merkeziİtalya Treviso, İtalya
ÜrünSpor giyim , spor ayakkabı
Web sitesiwww.lotto.it

Lotto, performans ve günlük sportif giyimin İtalyan ismi, bu kulvarındaki koşusuna 1973 yılında, İtalya'nın Montebelluna kentinde başladı. Önce tenis ayakkabısı alanında uzmanlaştı. Ardından futbol, basketbol, voleybol, tekstil ve aksesuar ürünlerini de ürün gamına ekleyerek tam konseptli bir spor markasına dönüştü.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'li yıllar, markanın yıldızının parladığı yıllar oldu; Tenis ve futbolda, ismi dünya kamuoyunca kabul görmüş, Boris Backer, Martina Navratilova, Ruud Gullit gibi profesyonellerle, ürün geliştirme ve tanıtım anlamında yapılan işbirlikleri markanın ismini, uluslararası boyutlara taşıdı.

1990'ların başında, Ar-Ge yatırımlarını hızlandıran Lotto, ürünlerinin teknik özelliklerini daha da geliştirdi. Dünya genelinde, sahalarda & kortlarda Lotto'yu tercih eden sporcu sayısı giderek artmaya başladı. Lotto, artık spor dünyasının iyi tanınan global oyuncularından biriydi. Tüketicisinin beğenisini, güvenini kazanmıştı. Bu güvenden alınan güç, günlük giyimde de Lotto imzasının var olma zamanının geldiğini işaret etti ve leisure koleksiyonu hazırlandı. Böylece Lotto artık hem sahaların içinde, hem de dışında kullanıcısının en yakın ortağıydı.

Günümüzde Lotto, dünya genelinde 80 ülkede;

Profesyoneller için; kalite, teknolojik donanım, yenilikçilik ve performans, spor giyinmeyi sevenler için ise; İtalyan estetiği, sade şıklık, rahatlık ve dayanıklılık anlamına gelmekte.

Türkiye’de Lotto

Ocak 2000’de Lotto Sport Italia S.P.A ile imzalanan lisansörlük anlaşmasıyla, Linteks Tekstil Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Lotto’nun Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki dağıtım ve pazarlama haklarını aldı. Kısa surede Türkiye’nin her bölgesinde, shop in shop, corner ve bayiliklerle çok geniş bir dağıtım kanalı oluşturdu. Son yıllarda da her geçen gün sayısı artarak devam eden franchise’lar ve monobord’lar ile rakipleri arasında sivrilmeye devam etmekte.

Bugün Lotto, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hem profesyonellerin hem de sportif tarzı benimseyenlerin referans markası. Spor tutkusunun alev aldığı her yerde sporcunun yanında yer alan Lotto, Türkiye Futbol Federasyonuna kayıtlı takımların 1/3’ini sponse etmekte ve çok sayıda futbol oyuncusunun da bireysel sponsorluğunu yapmakta.

Futbolda sergilenen bu başarılı işbirliklerinin benzeri teniste de görülmekte: Tenisin Türkiye’deki otorite kurumlardan TED Kulübü ve ENKA Spor Kulübü’nün hocalarıyla, ödüllü oyuncuları 2003'ten bu yana kortlarda Lotto ile mücadele etmekte.

Orta Asya Ülkeleri’nde Lotto

2006 yılının son çeyreğinde Lotto Sport Italia ile yapılan yeni bir anlaşmayla markanın, Orta Asya ülkelerindeki tüm dağıtım ve lisansörlük haklarını Türkiye’ye verildi. 2007 başından bu yana 8 Orta Asya ülkesi; Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ermenistan, İran ve Afganistan Kazakistan-Almatı’da kurulan ayrı bir organizasyon ve ayrı bir profesyonel ekip ile yönetilmekte.

Türkiye'de Karşıyaka ve MKE Ankaragücü başta olmak üzere profesyonel liglerdeki takımların 3'te 1'inin sponsoru Lotto'dur.

Sponsorluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Futbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Tennis[değiştir | kaynağı değiştir]

ESports[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sergio Tacchini

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]