Yenisey Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yenisey Irmağı sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yenisey Nehri
Kaynak Moğolistan
Havza ülkeleri Arktik Okyanusu,
Uzunluk 5,539 km
Debi 19,600 m³/s
Havza alanı 2.580.000 km²

Yenisey Nehri (Tuvaca: Ulug-hem, Ulu akarsu),(Rusça: Енисей) Arktik Okyanusu'na boşalan en büyük nehir sistemidir. Angora ve Selenga kolları ile birlikte dünyanın en uzun beşinci akarsuyu olma özelliğini taşır. Moğolistan'ın dağlarından doğarak, Sibirya'nın çok büyük bir alanını sulayarak Kuzey buz denizi tarafındaki Kara Denizi'ne sularını boşaltır. Nehir Türkler açısından tarihî önem de teşkil eder, birçok Türk ve Moğol devleti bu nehrin kenarlarında kurulmuştur. Türk soylu Tuva Cumhuriyetinin başkenti Kızıl şehri Yenisey akarsuyu kenarında kuruludur.

TuvaCumhuriyetinde Kızıl şehrinde iki kolun Yenisey Nehrinı oluşturması
Yenisey akarsuyunun havzası ve Baykal gölü
Krasnoyarsk'ta Yenisey üzerinde bir köprü

Anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yenisey kelimesi sözkökü olarak Türkçedir. Yenisey kelimesi Eski Kırgız Türkçesinde Enesay ( "Ene-Say" ) şeklindedir. "ene", ana, anne, esas, temel manasına gelirken "say" ise nehir yatağı, vadi manalarına gelmektedir. Tuva Türkleri ise Yenisey akarsuyuna Büyük Akarsu anlamında Ulug-hem demektedirler. Orhun Yazıtlarından Bilge Kağan Yazıtında Yenisey akarsuyu veya onun kollarından birinin adı Kem (𐰚𐰢) akarsuyu olarak geçmektedir.

Literatürde geçtiği yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Dünyasının en ünlü yazarı Cengiz Aytmatovun eserlerinde Yenisey sıkça geçer. Beyaz Gemi adlı romanında bilhassa Yenisey dolayındaki Eski Türk kabilelerinden bahseder[1].

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yenisey akarsuyu üzerinde gemiler yolcu taşımaktadırlar. Tuva Cumhuriyetinde başkent Kızıl şehrinden tabiat turizmi için Toju'ya Yenisey akarsuyu üzerinden gemilerle gidilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Yenisey havzası foto-galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aytmatov'un eserlerinde Yenisey ırmağı http://www.mescere.net/kitaplik/1/BGe_4.htm

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]