Bay Tayga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bay Tayga Dağları
Tuva Türkçesi: Бай-Тайга
En yüksek noktası
Yükseklik 3485 m.
Coğrafya
Konum Rusya, Tuva Cumhuriyeti
Moynalık, Bay-Tayga'ya doğru bir görüş

Bay Tayga (dağ sırtı, tayga) (Tuvaca: Бай-Тайга / Bay Tayga) – Doğu Sibir'in en büyük dağ sırtlarından birisi. Yüksekliği 3485 metre. Möngün Tayga'nın (3970 metr.) sonrasında, ikinci sırada yer alır.

Kaplıca sularının, tabiatının zengin olması, büyük ve küçük baş hayvancılık faaliyetlerinin bol olması, halkının işseverliği gibi sebeplerle gerek bölgenin gerekse bu dağ sırtının adı zengin anlamında «bay» diye adlandırılmış, bu ormanlık (tayga) alanı Bay Tayga olarak kalmıştır[1].

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bay-Tayga, kuzeybatı yönden Hakas, Altay Cumhuriyetleri, Altay krayı ile , güneydoğu yönden Möngün Tayga, Barıın-Hemçik bölgeleri ile çevrelenmiştir. İdari bölge de olan Bay Tayga ilinin kapsadığı alan 804,568 hektar alandır. Bu alandaki ziraat alanları ise 255,883 hektar alandır. Bölgenin nüfusu az olup – 13339 kişidir. Büyükbaş hayvan sayısı – 9547, küçükbaş hayvan sayısı – 90436, at – 1359 baştır. Bay-Tayga idaresi Haziran 1941 yılında Barıın-Hemçik bölgesinden ayrılıp Şuy, Baytal, Höl, Köp-Söök beldeleri, 40'tan çok arbannarlık denilen köyleri de içine alarak kurulmuştur. Teeli, bölgenin merkezi olmuştur. At yetiştiricileri, yazarlar, sanatçılar, kompozitörler, yontma-taş sanatçıları, generalleri gibi Baytayga yöresinden çıkmış önemli kişiler bulunur.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]