Biçe Möngün Tayga (dağ)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Biçe Möngün Tayga
En yüksek noktası
Yükseklik 3495 m
Koordinatlar Enlem:50° 20′ 00″ Kuzey Boylam: 91° 00′ 00″ Doğu 
Coğrafya
Konum Möngün Tayga bölgesi, Tıva Cumhuriyeti

Biçe Möngün Tayga (Moğolca: Цагаан Шивээтийн нуруу, Tsagaan Şiveetiyn nuruu; Rusça: Цаган-Шибэту, Tsagan-Şibetu), Tuva Cumhuriyeti'nin Möngün Tayga bölgesi ile Moğolistannın kuzeyinde Tandı dağları silsilesinde bir sınır dağ sırtı.

Sözkökü[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıva Türklerinin Biçe Möngün Tayga dedikleri bu dağın Tuvaca anlamı Küçük Gümüş Ormanlı Dağ demektir. Moğolca söylenişi ise "Tsagaan Şiveetiyn nuruu" şeklinde olup «ak çit — dağ» demektir.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıva Cumhuriyetinin güneybatında, Moğolistan'ın kuzeybatısındadır. Güney Sibir dağlarının içindedir. Möngün Tayga dağ masifi ve Tannu-Ola dağları arasında yer almaktadır. Yenisey havzası ile Moğolistan'daki drenajsız havza göllerinden biri olan Üüreg[1] gölü (Üüreg-Nuur) arasındadır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

En yüksek tepesi 3495 m. yüksekliğindeki Tsagaan-Şuvuut-Uul doruğudur(Moğolca. Tsagaan Şuvuut uul — «Ak kuş dağı»). Dağ sırtının batı-doğu uzantısı 130 km. Çoğunluğu, Paleozoik şistler ve volkanik kayalardan oluşur. Güney yamaçları kısa, dik olup bozkır ve dağ tundralarından oluşur. Kuzey yamacının etekleri taygalardan oluşur ve Hemçik akarsuyunun derin vadileri vardır. Buzul devrinin antik izleri görülür. Doğuda en yüksek kısım Moğolistan tarafında Ubsu aymağında yer alır. Yüksek alan bölgesini oluşturan «Tsagaan-Şuvuut-Uul» (Moğollar. Tsagaan Şuvuut uul demektedir) tabiatı koruma alanı Uvs Nuurın Ay Sav Korusu içindedir[2].

Kaynak kitaplardan derlemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hakas Türkçesinde üreg sözü, zarar, ziyan manasındadır. bkn. örnekli Hakasça-Türkçe Sözlük, Ekrem Arıkoğlu, s. 550
  2. ^ http://www.mnr.gov.ru/maps/?region=17

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]