Kayırakan (dağ)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kayırakan Dağı
Kayırakan dağı görüntüsü. Ulug-Hem bölgesi, Tıva.
En yüksek noktası
Yükseklik1043 m
KoordinatlarEnlem:51° 34′ 09″ Kuzey Boylam: 93° 00′ 15″ Doğu 
Coğrafya
KonumUlukem bölgesi, Tıva Cumhuriyeti
Tırmanma
En kolay rotaŞagonar şehri yakınında

Kayırakan Dağı (Tıva Türkçesi: Хайыракан, Hayırakan), Tuva Cumhuriyeti'nin Ulukem kojununun merkezi olan Şagonar şehri ve Kayırakan (Hayırakan) köyü yakınında bir dağ.

Sözkökü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayırakan veya Hayırakan ile ilgili türlü söylenceler vardır. Moğollarda dik yamaçlı yerler, sivri doruklu yerler için kullanılır. Moğolca'ya Hayrhan olarak geçmiştir. Tıvalarda dağın adı ile ilgili masal tarzında söylenceler de mevcuttur. Ancak Eski Türk mitolojisinde yüce yaratıcı olarak Kayrakan veya Kayra Han adı da geçer.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Turistlerin uğrak yerlerinden bir yerdir[1].Kışın kayak merkezlerinden biri de bu dağdır. Tıva Cumhuriyeti'nin Uludağıdır. Tıva'nın kutsal ve saygı duyulan yerlerinden biridir. Bu dağ hem kamlar hem de budistler için kutsal sayılır. Şamanlar kendi ayinlerini dağın eteklerinde gerçekleştirirler.[2]. Yamaçlarında türlü bitki türleri yetişir.[3].Ulukem rayonunun armasında arka fonda Kayırakan dağı vardır[4].

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Azat Askar. https://new.vk.com/tuva_mudrost?w=wall-35702900_2828[ölü/kırık bağlantı]. Tıva bilge. Тыва чоннуң мергени
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2016. 
  3. ^ Tıva'da yeni araştırmalar http://www.tuva.asia/journal/issue_19/6484-ulug-hem7.html 7 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ш. Сарыглар, М. Иванова, Ш. Маадыр, С.-Б. Тулуш
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]