Vikiproje tartışma:Türkiye yerleşim birimleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ana sayfa Tartışma Biçim rehberi Kategoriler İzleme listesi 1 - 2 Fotoğraf galerisi

Arşivdeki tartışmalar
1, 2, 3

'deki - ilindeki

Bu ve benzer maddeler nasıl adlandırılmalı? Kırıkkale ilindeki yerleşim yerleri listesi - Kırıkkale'deki yerleşim yerleri listesi. Ben ikincisi gibi olmalı diye düşünüyorum. --Sadrettin mesaj 10:23, 18 Ocak 2015 (UTC)

Büyükşehirlerde kesinlikle "...'daki" şeklinde sade kullanım olmalı. Diğer 51 il için de gönlüm sadeden yana ama aynı adlı merkez ilçeler ile karıştırılabilir diye düşünüyorum. Tek endişem bu yani.--B.S.R.F. 💬 10:32, 18 Ocak 2015 (UTC)
Şuraya bakabilir misiniz?--RapsarEfendim? 10:50, 18 Ocak 2015 (UTC)
Pardon ben yanlış anlamışım :) İl sınırları ile belediye sınırları aynı olsa da Kırıkkale "şehri" (veya yerleşim yeri, belediye değil) ile idari sınırlar farklılık göstermekte. Karışıklık olabilir.--RapsarEfendim? 10:53, 18 Ocak 2015 (UTC)
  • Bence ilindeki şeklinde olmalı. Bir çok şehirde merkez ilçe ile aynı isimde şehirler. :)Sait71 10:58, 18 Ocak 2015 (UTC)
Peki tamam. Şu anki sistemi değiştirmiyoruz o halde. --Sadrettin mesaj 17:14, 19 Ocak 2015 (UTC)

İl ve ilçe bilgi kutularında yüzölçüm

İl ve ilçe bilgi kutularındaki alan kısmı için {{Türkiye il ve ilçe alanları}} şablonunu hazırladım. Örnek olarak {{Türkiye il ve ilçe alanları|Artvin}} yazıldığında Arvin alanını gösteriyor. {{Türkiye il ve ilçe alanları|dataref}} yazıldığında da kaynağı gösteriyor. Örnek olarak Artvin ilinin alanlarını yaptım ve ilçelerine koyuyorum. Tüm illeri zamanla eklemeyi düşünüyorum. Ceas08 (mesaj) 20:47, 12 Kasım 2016 (UTC)

Kaynak olarak http://www.hgk.msb.gov.tr/images/urun/il_ilce_alanlari.pdf kullanıyorum. Ceas08 (mesaj) 21:02, 12 Kasım 2016 (UTC)

Arma, logo vs.

Ben kaldırdıkça geri ekleniyor. İl, ilçe maddelerindeki bilgi kutularına arma eklenip eklenmemesi meselesini açıklığa kavuştursak iyi olacak diye düşünüyorum. Bizim şehirlerimizin "resmî" bir arması yok, idari kurumların logoları var sadece. Batı şehirlerinden feyz alıp maddelere bu eklemelerde bulunmak eğreti duruyor. Bizdeki bu kullanımların hem tarihî altyapısı yok hem de resmî.

Ankara bilgi kutusuna büyükşehir belediyesinin logosu eklenmiş mesela. Bu kurumsal sembolün şehri temsil ettiğini düşünmüyorum hatta bana kalırsa Ankara Valiliğinin logosu temsil noktasında daha uygun. Hitit güneşine girmiyorum bile. Valiliğin kendi düzenlediği ve belediyenin iştirak etmediği bir etkinlikte belediyenin logosu kullanılmıyor. Keza tam tersi. Bu durumda belediyenin logosu nasıl "Ankara'nın logosu" oluyor? Bunların ötesinde Gökçek'in şu kedili falan bir logosu vardı. "Ankara'nın logosu" adıyla tanıtılmasına ve medyada yer bulmasına karşın şehri idare eden iki kurumdan birisinin onayı olmadan nasıl "Ankara'nın logosu" oluyor, valiliğin bu konuya dair yasaca söz hakkı var mıdır bilmiyorum. Hiç kullanılmaması ayrı mesele.

Tersine bir örnek ise Bursa. Maddedeki logo Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliğince hazırlanmış. Resmî sitesine bakıldığında gerek valilik gerekse de yerel belediyelerin birlik paydaşı olduğu görülüyor. Resmî olarak uygun desek bu sefer de buradaki sorun yalnızca eski şehir merkezi olan Bursa'nın logosu olması, ilin tamamını temsil etmiyor. İngilizcedeki Bursa maddesine eklenebilir ama Bursa Province maddesine eklenemez mesela.

Ya bunları bilgi kutusuna hiç eklememek ya da altına "arma" vb. değil "belediye logosu", "valilik logosu" gibi daha açıklayıcı bir not düşmek gerek. Bunu düşünürken Coat of arms of Port Coquitlam gibi (Ankara'nın sembolleri vb.) maddeler açabilir miyiz, kayda değer mi diye de ayrıca bir teati etmek gerek. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 01.18, 19 Kasım 2019 (UTC)