Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Çapuling

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.--Reality 23:52, 31 Temmuz 2013 (UTC)

Çapuling[kaynağı değiştir]

 • KD olduğunu düşünmüyorum. --i.e.msj 13:35, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil.--i.e.msj 13:35, 5 Haziran 2013 (UTC)
  • Birleştirilsin Birleştirilsin Çapulcu maddesi ile birleştirilmesi, maddenin menfaatine olacaktır.--i.e.msj 08:27, 23 Temmuz 2013 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Çapulcu maddesine yönlendirilsin. Mukaddimeileti 13:48, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu ve çapulcu maddesinin birden silinmesi gerekir. Sadece kullanılan bir tanım var ortada, eklenen diğer tüm içerikler kişisel yorumlar ve tepkiler olacak, ansiklopedik değerden uzak. Her söylemi, her sözü birer ansiklopedi maddesi olarak değerlendirmememiz lazım.--RapsarEfendim? 13:53, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Birleştirilsin BirleştirilsinKalsın Kalsın çapulcu maddesi ile.. bu 'sade' bir tanım değil, çokça gönderme yapılan, kısa zaman olsa da simgeleşen bir kelime. ekleneceklerin hepsinin kişisel yorum olacağını söylemek ön bir yargı olmuş. ne diyoruz ansiklopediklik için? 'ikincil kaynaklar'.. ee chomsky vikipedi'ye bakınca ne olduğunu görsün ama di mi? :) --kibele 14:32, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin çapulcu veya 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları maddeleri ile birleştirilmeli bence. Olaylar sırasında simgeleşen bir kelime oldu. İngilizceye geçti :) Silinmemeli ancak birleştirilmeli.--SAİT71 (mesaj) 15:40, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Yorum Yorum Kimin ne söylediğini bile takip etmem ama, çapulcu veya çapullamak bunların tümü sizce sözlük maddesi değil mi? Ayrıca çapulcu maddesine de {{Sistemik önyargı - etnik grup}} veya {{Sistemik önyargı - devlet}} konulmalı. Yanlış mı düşünüyorum. Yoksa Vikipedi kurallarını mı değiştiriyoruz? VP:KD'de dediği gibi; Kayda değerlik genellikle kalıcıdır Bu durumda aynı kelimeyi yarın bir gün Papua Yeni Gine başbakanı, kendi ülkesinin halkına söyledikten sonra, onlardan üç beşini de idam ederse, bu madde Papua Yeni Gine başbakanına göre mi kalıcı olacak? Türkiye Başbakanına göre mi? Ayrıca Sadece üstünkörü işlenmiş veya çalışmanın ana odağının etrafında yapılan tartışmalarda yüzeysel olarak bahsedilmiş bir bilgi ana konudan bağımsız duran, tam ve kaynaklı bir ansiklopedi maddesi oluşturmaya yeterli değildir. denildiğine göre, sizce bu maddelerin tümünün aslında hakkı olan 2013 Taksim Gezi Parkı protestolarına aktarılması gerekmiyor mu? Protestolar diyerek, neredeyse 20-30 madde açıldı. Ayrıca bu maddelere Kayda değerlik kriterleri sıralananlar benzeri kişisel veya yanlı düşüncelerle bir değildir; "bunu daha önce hiç duymadım", "ilgi çekici bir madde", "ilgiyi hak eden bir konu", "yeterince ünlü değil", "çok önemli bir mesele", "popüler", "sevdim/severim", "sadece [herhangi bir grup/kişi]yi ilgilendirir" vb. yapılması da KD politikasına aykırı. Unutmayınız, ne kadar ikincil kaynak olursa olsun; Kayda değerlik popülerlik ile aynı anlama gelmez..--i.e.msj 17:37, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • İngilizceyi bu denli zengin bir dil yapanda bu zaten. Özellikle Amerikan İngilizcesinde bu şekilde günlük hayata girmiş binlerce kelime var. Bence silinmemeli ve ayrı madde olarak kalmalı. Maddenin İngilizce sayfasında bile silinmeli tartışmaları yapılmıyor. Olaya dilimize yeni girmeye aday bir kelime gözüyle bakıyorlar biz ise türlü bahaneler ile maddeyi silelim diyoruz. Bence kayda değer ve dilimizde bundan sonrada kullanılacak bir kelime. Burası sözlük değil ansiklopedi diyenler içinde söyleyeceğim şey o zaman vikiden binlerce maddeyi silmemiz gerektiğidir. -ing takısıylada dilimize bir kelime girebilir. Mobbing, zapping, reyting bunlara örnek.--Efeborn (mesaj) 18:39, 5 Haziran 2013 (UTC)
olay -ing takısında filan değil, kelimenin ansiklopedik kapsamında. Mobbing ve reytingle kıyas abes, zaping güzel örnek o da ancak sözlük maddesi olur.--Sayginerv-posta 21:04, 5 Haziran 2013 (UTC)
Üzgünüm ancak Türkçe Vikipedi, bir İngilizce ansiklopedi değildir. İngilizcem olmadığı için, İngilizce maddesinde silinme tartışması yapamıyorum. Ancak Vikipedi; Vikipedi özgür kürsü değildir. Ayrıca dikkat ederseniz, silme nedenini KAYDA DEĞERLİK olarak gösterdim. dilimize yeni girmeye aday bir kelime olarak değil. Bir çok bahane uydurulmadığını da, ilgili Kayda Değerlik politikasını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Evet burası sözlük değildir. Dilerseniz, bu tür kullanımlar için Vikisözlük'ü bir deneyin derim. Ayrıca bilmenizi isterim ki; Türkçe'ye Türkçe Vikipedi olarak, olmayan kelimeleri katma, ekleme gibi bir kullanımımız olamaz. Yalnızca ansiklopedik bilgi ekliyoruz. Lütfen Eğer görüşlerinizi başkalarına anlatmak onları bir konuda ikna etmek gibi sebeplerle geldiyseniz, lütfen Internet'teki blog, haber grupları gibi diğer araçlara yöneliniz.. Kolay gelsin.--i.e.msj 19:16, 5 Haziran 2013 (UTC)
Ben bir yerlerden görüşlerimi başkalarına anlatmak için ya da ikna etmek için gelmedim. ben 7 yılı aşkın bir süredir vikipedi kullanıyorum ve hep buradaydım. Katkı sayımın sizin kadar olmamasıda sizin bana karşı bu şekilde saldırgan ve aşağılayıcı bir tavır takınmanıza gerekçe olamaz. Bu şekilde beni yapmakla itham etmiş olduğunuz şeyi siz bana yapmış oluyorsunuz ve lütfen kelimesini kullanıyor olmanız bunu hafifletemez. Kalın harfler ile yazmanıza da bir anlam veremedim. Burası insanların gönüllü olarak katkı sağladıkları bir yer ve insanların ne kadar hassas olabileceklerini de düşünmek lazım. Militan tavırlılar veya Vandalizm yapanlar ile nötr olarak birkaç kelam etmek isteyen insanları bu kadar kolayca birbirine karıştırmamak gerekli. Bu sebeple Viki sürekli gönüllü kaybediyor. Siz buranın sahibi değilsiniz ve bana buradan gidin deme hakkına sahip değilsiniz. Bu sebeple sizi kınıyorum. Benden sana hitap şekli yerine bizden bize hitap şeklini kullanmanız daha yapıcı olacak ve tartışma ortamlarını daha sağlıklı kılacaktır.--Efeborn (mesaj) 05:59, 6 Haziran 2013 (UTC)
7 yıl veya katkı önemli değil de... Hakikaten kalın yazdığım yerlerin Vikipedi:Vikipedi_ne_değildir?#Vikipedi_s.C3.B6zl.C3.BCk_de.C4.9Fildir politikasından alındığını fark etmediniz mi? Yalnızca bu protestolar nedeniyle Vikipedi'ye gelip burada oy kullananlar var. Hani politikalarımız vardı bizim? Burası 7 yıldır buradayım diye politikaları yazan kişileri kınayabileceğiniz bir yerde değil. Lütfen bu tür tavırlarınız için de, uygun internet mecralarını kullanınız. Vikipedi buna alet olmayacaktır.--i.e.msj 06:48, 6 Haziran 2013 (UTC)
Vikipedi nin ne değildir politikasından alınmış bir yazının bunu hak etmediğini düşünen bir kişiye yöneltilmiş olması yöneltimin doğru olduğu anlamına gelmez. Öncelikle bunu belirtmek istiyorum. Yanlızca protestolar nedeniyle buraya gelip oy kullananlar beni ilgilendirmiyor ve önceki yazımda da zaten bunun üstünü çizerek söyledim. Ben politikaları kınamadım sizin tavrınızı kınadım. Zannedersem yazdıklarım tarafınızca anlaşılamamış yada anlaşılmak istenmemiş. Hala aynı tavrınız yani buranın sahibiyim tavrınız devam etmekte. Umarım bu yanlış tavrınız proje içerisindeki yetkililer tarafından fark edilir çünkü bu şekilde şahsi görüşüm bu oluşuma zarar vermekte olduğunuzdur. Vikipedi 'ye olan saygımdan dolayı size bundan sonra cevap vermeyeceğim.--Efeborn (mesaj) 08:31, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Yorum Yorum İngilizce Vikipedi'de de konunun KD tartışılmaya başlandı sanırım. (...) --i.e.msj 19:45, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tek başına sözlük maddesi olmaktan öteye gitmez. Ana maddenin konusudur bu haliyle.--Sayginerv-posta 20:19, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bence kayda değer; hem İngilizce hem Türkçe için. Ama geri kalan diller için değil.--Ail Subway (mesaj) 20:21, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Protestolar maddesine, "popüler kültür" alt başlığına eklensin.--Ollios (mesaj) 20:48, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları'nın alt başlığı olmaya müsait. Ya da önceden belirtildiği gibi çapulcuya da aktarılabilir. Sonuçta bir yan anlam kazanmış durumda. Tamamiyle silinmesi için, böyle bir şeyin hiç yaşanmamış olması gerekir. Ömer Miraç (mesaj) 21:34, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil, ayrıca @rapsar'a katılıyorum.-- s a y z ' ı nu s u 21:36, 5 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın KalsınBirleştirilsin Birleştirilsin 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları'nın bir alt başlığı olsun. Kaydadeger ve kalmasi gereken bir kavram. Mimar77 (mesaj) 00:50, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları yada Çapulcu başlığıyla birleştirilsin.--Emyilmesaj 02:22, 6 Haziran 2013 (UTC)
Kalsın Kalsın KD olduğunu düşünüyorum.--Emyilmesaj 15:50, 23 Haziran 2013 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Çapulcu maddesine yönlendirilsin. samurai96ileti 06:36, 6 Haziran 2013 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, oylama başlangıç tarihi itibariyle kullanıcının 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Garbino ileti 13:22, 12 Haziran 2013 (UTC))
 • Kalsın Kalsın Sadece burada değil, tüm dünyada konuşulmaya başlanan bir fiil oldu.Bu imzasız yazı LardoBalsamico (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Arkadaşlara katılmaktayım. --Fikir Mühendisi (mesaj) 05:19, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemiş olduğu çapulcu kelimesine karşın Türkiye ve Dünya üzerinde oluşturulmuş bir akımı temsil etmektedir. Bu yüzden kalması, ileride bu kelime ile karşılaşanların anlayabilmesi amacıyla doğru olduğunu savunuyorum. semoLi mesaj (VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, oylama başlangıç tarihi itibariyle kullanıcının 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Garbino ileti 13:22, 12 Haziran 2013 (UTC))
 • Kalsın Kalsın Çapulcu maddesiyle beraber bu maddenin de kalmasından yanayım. Çok yakın bir zaman öncesinde, Türk toplumu arasında oluşan bu kavram, kısa bir süre sonra dünyanın haberdar olduğu bir slogan haline dönüştü. Türkiye'de şu an tarih yazılıyor ve gerçekleşen olaylara ait tüm yaşananların kıymeti var. Bundan dolayı, toplumsal bir hareketin sonucu ortaya çıkan "Çapuling" kavramı hakkında kayda değer bilgiler içeren bu madde asla silinmemeli. Çapulcu maddesiyle de birleştirilmesine karşıyım, ayrı kalabilir. -- Ullierlich 06:43, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin çapulcu maddesi ile. Ayrıca bu kelime olarak, ingilizce bir kelime olacak şekilde türetilmiş bir ifadedir. Ancak ingilizce wiktionary de olabilir. --Sağlamcıileti 06:46, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikipedi'de bir süre kullanıcı olarak ve bir süre Hizmetli olarak bulunduktan sonra biraz Politikalara aşina oldum. Buna göre Oylama politikamızdan görebileceğiniz üzere Oy verebilme/kullanabilme ön yeterliliği için oy verebilecek durumda olan üye kullanıcının oylama açılma/başlangıç tarihi itibariyle Vikipedi'de en az 2 aydır (60 gün) üye ve en az 150 değişiklik katkısı yapmış olması gereklidir. deniliyor. Sanırım katkılarım yeterlidir, tam madde ekleme, değişiklik yapma gibi katkılarımın sayısını bilmiyorum ancak en son bunun 100 katı kadar katkım vardı sanırım diye hatırlıyorum. Ancak etkinlikle ilgili bir sıkıntı varsa hizmetliler oyumu geçersiz saymakta özgür ve hatta politikayı uygulamaya mecburdur. Yine de birşey yapamayacak olsam da oyum belli olsun zararı olmaz diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.--Sağlamcıileti 07:03, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaydadeğerlik: "Her konu, hakkında bir Vikipedi maddesine sahip olabilmek için asgarî bir tanınmışlık gereksinimini karşılamalıdır. Tanınmışlık, "bilinmeye veya farkına varılmaya değer" veya "dikkat çekici" anlamlarına gelir ve "şöhret" veya "önemlilik" ile eş anlamlı değildir." der. Tanınmışlık kriterini çoktan aşmış durumda.~Tarkovsky~ 07:40, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Bu maddeye KD diyenlerin bu tanımı kaynaklarla ve ansiklopedik bilgilerle desteklemesi gerekmektedir. Bu ifadenin tek bir tanımı var, eklenecek diğer şeyler ise falanca bunu Twitter hesabına yazdı, filanca bunu içeren döviz hazırladı, bunun hakkında yorum yaptı gibi "ansiklopedik değerden yoksun" nitelikteki içeriklerdir. Emsal olması açısından Püskevit gibi bir SAS var zaten.--RapsarEfendim? 08:34, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--Efeborn (mesaj) 08:38, 6 Haziran 2013 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, oylama başlangıç tarihi itibariyle kullanıcının 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Garbino ileti 14:49, 6 Haziran 2013 (UTC))
Kusura bakmayın değişiklik sayım 145'miş. Farketmemişim.--Efeborn (mesaj) 10:24, 7 Haziran 2013 (UTC)
 • Yorum YorumKonunun biraz daha şekillenmesine fırsat vermekten yanayım. Olayların sonunda kayda değer bir halde mi yoksa değil mi buna bakarak silinmesi veya birleştirilmesi ile ilgili bir karar alınırsa daha sağlıklı olur. Mavromatis (mesaj) 08:42, 6 Haziran 2013 (UTC) (Bakınız VP:OY).
 • Silinsin Silinsin Sanırım kayda değerlik kriterlerine yeni bir bakış açısı kazandırılmaya çalışılıyor. Wikisözlükte bile yer bulmaması gereken bir başlık. Türkilizce'ye tamamen karşıyım.DRG msj 14:05, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin veya Birleştirilsin Birleştirilsin Yeni ortaya çıkan kelimeler ve terimler hakkında madde açmak Vikipedi'de kesinlikle yasak. [1] Bu maddeler genelde bu kavramların yaygınlaşması için açılıyor. Oysa izlememiz gereken yöntem tam tersi. Kelime veya kavram yaygınlaştıktan sonra ikincil kaynaklarda yeteri kadar işlendikten sonra madde açılır. Maddenin konusu olan olaylar gezi parkıyla ilgili maddenin içinde işlenmelidir. Bu maddenin varlığı kesinlikle Vikipedi politikalarına aykırı ve insanların duygusal yaklaşarak kalsın oyu vermelerini de hayretle karşıladım malesef. Birleştirilmesinin tek şartı "çapulling" hakkında yeterli kaynak olması. Yoksa çapulcu nitelemesinin kullanıldığı zaten gezi parkı olayları maddesinde yer alıyor. --Alperen (mesaj) 17:25, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları ile. Bir üstte Alperen'in yorumuna katılıyorum. --Sadrettin mesaj 17:46, 6 Haziran 2013 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Olayın üzerinden biraz daha süre geçmesi, olay güncelliğini kaybettikten sonra değerlendrme yapılması daha sağlıklı olur. --Sadrettin mesaj 06:18, 15 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bir ulke Basbakaninin kendisi gibi dusunmeyenler icin soyledigi tarihi oldugunu dusundugum kelimedir. Bu kelimeden sonra dunya nin onde gelen dilbilimcileri fikre katilmis, Turk Dil Kurumu kelimenin sozluklerdeki anlamini Basbakan in soylemini destekleyen sekilde degistirmistir. Tarihi bir kelimedir kalmasi gerekir. --Tacci2023 (mesaj) 18:24, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Alperen'in yorumuna katılıyorum. --esc2003 (mesaj) 19:16, 6 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın "Bir konu kendisinden bağımsız, önemli, güvenilir, çoklu (yani birden çok) ikincil kaynaklarca içerik edilmiş veya kapsanmışsa kayda değerdir." Bkz: [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]... — Pınar (mesaj) 11:12, 8 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Çok sayıda web sitesinde kelime ve anlamı mevcut. Ayrıca çeşitli sözlüklerde (Zargan, Seslisozluk, Urbandictionary) de kelime yer almaya başlamıştır. Wakeup12 (mesaj) 13:23, 8 Haziran 2013 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, oylama başlangıç tarihi itibariyle kullanıcının 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Garbino ileti 13:37, 8 Haziran 2013 (UTC))
 • Birleştirilsin Birleştirilsin 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları maddesinde sosyal medya alt başlığına bir kısmı aktarılsın. KD olmadığını düşünüyorum. - Seyit mesaj 17:29, 8 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD ve dünya literatürüne girmeye aday bir kelime. Naccos (mesaj) 20:31, 8 Haziran 2013 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, oylama başlangıç tarihi itibariyle kullanıcının 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Garbino ileti 20:31, 8 Haziran 2013 (UTC))
 • Kalsın Kalsın Naccos'a katılıyorum. --Veryaz bana 17:55, 8 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sloganımızı Vikipedi-Komik Ansiklopedi olarak değiştirmeyeceksek silinsin. Püskevit icerik. | ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 11:36, 9 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın. Protestolarla özleşmiş ve üçüncül kaynaklarla desteklenen bir terim kayda değerlik çizgisini geçmiş demektir. Ayrica 10 dilde bu maddenin çevirisi bulunmaktadır. 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları zaten yeterince uzun bir madde ve protestolar devam ettikçe uzaması muhtemel. Protestolar bitmeden bu tür bir tartışmayı erken buluyorum. Çapulcu ile birleştirilebilir. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 10:54, 10 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın - Empi-ileti 12:32, 10 Haziran 2013 (UTC)
Yorum Yorum Kullanıcı bu yorumuyla oy verirken tarafsız olmadığını göstermiştir. Oyunun dikkate alınmaması gerekir.--Veryaz bana 21:10, 10 Haziran 2013 (UTC)
Bu da dahil olmak üzere gerekçesi sebebiyle geçersiz olması gereken o kadar çok oy var ki.--RapsarEfendim? 21:24, 10 Haziran 2013 (UTC)
Yorum Yorum Tartışma bölümünde görüşlerimi açıkça belirtmemin bir mahsuru mu var ki? Eğer öyleyse özür dilerim. J.M.P Jumpeax ye yaz
 • Silinsin Silinsin Tek başına ifadenin ansiklopedik olma açısından KD olduğunu düşünmüyorum. "Çapulcu" kelime anlamının "Taksim Gezi Parkı protestoları" yaşanmadan önce sözlüklerde açıklandığı halinin değiştirilmesi/farklı şekilde uyarlanmasından tutun da siyasi bir slogan/mesaj haline getirilmesi dahil tartışıldığı haliyle politik bir içerik olduğu açık. "Çapulcu" kelimesinden türetilen "Çapuling" başlıklı maddenin de "Çapulcu" maddesiyle birlikte mevcut 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları maddesinde alt bir başlık olarak ele alınabilineceğini/oraya taşınabilineceğini düşünüyorum..Eğitmenmahmut msj 21:50, 10 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik değil, ana maddeiçinde popüler kültür maddesi içinde değerlendirilebilir.Yzkoc (mesaj) 11:25, 11 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın KalsınAna madde zaten yeterince uzun ve fazlasıyla detay var. Hem Türkçe hem de İngilizce olmak üzere sayısız kaynakta söz ediliyor. Dahası Online sözlüklerin çoğu İngilizce-Türkçe çevirisini veriyor.--Abbatai (mesaj) 17:09, 11 Haziran 2013 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, oylama başlangıç tarihi itibariyle kullanıcının 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Garbino ileti 13:12, 12 Haziran 2013 (UTC))
 • Kalsın Kalsın popüler kültür de korunmaya değerdir ve hatırlanmalıdr, aksi taktirde 'gangam style' ı da silelim. Bu imzasız yazı Kggunes (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 16:15, 11 Haziran 2013 (UTC) (VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, oylama başlangıç tarihi itibariyle kullanıcının 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır.)
 • Yorum Yorum — Şimdi anlamadığım bir şey var değerli Vikipedistler; Bir kişi yabancı olsun Türk olsun farketmez, olaylar sırasında veya olaylardan 6 ay sonra bu çapulcu neydi niye söylendi nasıl oldu hikayesi neydi deyip araştırmak istese, kelimenin nasıl türediğini ne için söylendiğini ve nasıl büyüdüğünü anlamak için Vikipedi veya Wikipedia'dan başka öncelikli olarak hangi siteye veya ansiklopediye başvurması lazım? Viki bir bilgi edinme yol gösterme aracı. Evet Çapulcunun sözlük anlamı mevcut. Ancak bu söylem sadece bir sözlük anlamından daha büyük bir anlam içermektedir. Yani açıkladığım gibi Resimlerde Everyday I'm chapuling yazısı nasıl çıktı niye çapulcu dedi... Ancak tek başına madde olabilir mi tartışılır fakat oyumda da belirttiğim gibi Gezi Parkı protestoları ile veya var olan çapulcu maddesi ile birleştirilmeli.--SAİT71 (mesaj) 17:39, 12 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin- Vikipedi kayda değerlik yönergesine aykırı olması ve ansiklopedik bir değer taşımaması sebebiyle silinmeli. Ayrıca, İngilizceden türetilmesinin bir başka etken olduğunu düşünüyorum. Maurice (mesaj) 13:20 14 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --coolland 18:37, 14 Haziran 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin politik; söylemi, politikleştiren bir söylem. kesinlikle silinmeli. --— Lubunya. —-- 22:34, 14 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Büyük bir direnişin başlıca sloganı haline gelmiş olan bu sayfa kesinlikle silinmemelidir. Kayda değerdir. --Türk Süvarisi ileti 13:02, 15 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İki hafta boyunca süren ve büyük boyutlara ulaşan bir eylemin sloganı. Gündelik hayatta kullanılır hale gelmiş. "We are the 99%" örneğinde olduğu gibi kayda değerdir. --cobija 02:32, 22 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değerlik kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Alexandre M. 11:32, 23 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bu tartışma İngilizce kısmında bile bitti, birçok başka dilde de ayrı başlık.

Hâlâ ne tartışılıyor anlamıyorum.--Ail Subway (mesaj) 21:44, 24 Haziran 2013 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Lubunya'ya katılıyorum PinHeadMedinat (VP:OY uyarınca kullanılan oy geçersiz sayılmaktadır.)--i.e.msj 20:10, 13 Temmuz 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değerdir, makale mümkünse çok daha fazla geliştirilmelidir. --Nerval (mesaj) 15:49, 25 Haziran 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer. --Fikir Mühendisi (mesaj) 07:49, 1 Temmuz 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer, her türlü anaakım ve üçüncü kaynak tarafından tanımlanmış.--Khutuckmsj 07:03, 3 Temmuz 2013 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin İçerik Çapulcu maddesine eklensin ve ileride bu başlıkta yapılacak katkılar orada yapılsın. Kavramın ortaya çıkışı "Çapulcu" kelimesi ile olduğu için ana maddenin başlığının o olmasını daha doğru buluyorum. ataka 22:18, 5 Temmuz 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Çapulcu ile birleştirilemez çünkü o sözcük daha önce de dilde yer alan bir sözcüktü. Bu ise dile olaylar sebebiyle yerleşen bir sözcük olduğundan kayda değerdir.--вяí¢αи76ileti 18:39, 10 Temmuz 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ben kalsın diyorum. Kesinlikle KD. TDK bile açıklama getirmiş, yani resmiyet kazanmış, daha neyin tartışması? --- C@no58 | mesaje-posta 14 Temmuz 2013, 15.29 (UTC)
Bu arada maddenin ismi Türkçe değil. "Çapullamak" olarak değiştirilmeli. Çapulcu, Çapullar. Bu kadar basit. --- C@no58 | mesaje-posta 14 Temmuz 2013, 15.29 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin çapulcu esas maddedir. çapulcu ve çapuling maddeleri aynı anda gereksiz. birde işin daha ingilizcesi olan "chapulling" var, onu da ayrı olarak maddeleştirecek miyiz? --Ollios (mesaj) 15:48, 14 Temmuz 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın diyorum, KD buluyorum çünkü tarihi niteliğe sahiptir, D ile örtüşür ve gerçek bir bilgi niteliği taşır bu yönleriyle. Düşünsenize eğer silersek: 30 yıl sonra 50'li-60'lı yaşlardaki bizler çapulingin anlamını biliyorken yeni nesiller öğrenmek için Vikipedi'ye bakamayacak. Ayrıca bu söz motto niteliği taşımaktadır inancındayım. Nasıl E pluribus unum sayfası varsa silinmezse ve silinmesine gerek yoksa, çapuling maddesi de silinmemelidir. Siyasi nedenlerle silinmesini istemeniz Vikipedi standartlarına aykırı bir tutum olur aynı şekilde siyasi niteliklerle kalmasını istemek de. Bu yüzden tartışmaya katkıda bulunan arkadaşların "yorum" yapmaktan kaçınmadan kalsın yada kalmasın demesi gerektiğini düşünüyorum. --ışıkhan kaya (mesaj) 13:00, 15 Temmuz 2013 (UTC) (VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, oylama başlangıç tarihi itibariyle kullanıcının 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --i.e.msj 17:44, 15 Temmuz 2013 (UTC))
 • Kalsın Kalsın Tarihsel niteliğe sahip kelimeye dönüştüğü için KD olduğunu ve D ilkesi gereğince de uygun olduğunu düşünüyorum, sonuçta böyle birşey tepki olarak var ve dünyaca gündeme taşındı. Sözcüğün yabancı ek alması Türkçe olmadığı anlamına gelmez, Türkçe başka dillerden kelime ve ek almaya açık bir dildir. Bazı arkadaşlarımız sadece oy vermiş "Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir" maddesini hatırlatıyorum, görüşleri için tartışmalılar oy vermek yeterli değildir. Ayrıca belirtmeliyim ki bu söz artık "motto" statüsündedir E pluribus unum nasıl silinemezse Çapuling de silinmemelidir. Vikipedi'de maddelerin silinebilmesi için biliyoruz ki (Biyografi değillerse) üç ilke vardı: Doğrulanamaz olması, Özgün araştırma olması, Ansiklopedik olmaması. Madde doğrulanabilir niteliktedir bahsetmiştik böyle birşey var ve dünyaca biliniyor. Özgün araştırma değil, olay ve motto niteliğinde. Mottolar ve deyişlerdeki bilinmez kelimeler ansiklopedik değer taşır, örneğin Gulyabani hem Arapça-Türkçe karışımı bir kelimedir hem de bilinmez kelime niteliği ile ansiklopedik özellik taşır. --ışıkhan kaya (mesaj) 22:47, 17 Temmuz 2013 (UTC) (Kullanıcının geçersiz ikinci oyu.)--i.e.msj 05:26, 18 Temmuz 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer olduğunu düşünüyorum. GökçeYörük 19:35, 24 Temmuz 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın GökçeYörük size katılıyorum. Kesinlikle kalmalı Sero1988 16:43, 27 Temmuz 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer ama tabiki de geliştirilmeli. Diğer dillerde bile bulunuyorken silmek haksızlık olacaktır. Memty (mesaj) 15:14, 28 Temmuz 2013 (UTC)Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.