Ansiklopedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brockhaus Enzyklopädie
Britannica Ansiklopedisi ciltleri

Ansiklopedi veya diğer adıyla bilgilik (Yunancaἐγκύκλιος παιδεία, enkyklios paideia), birçok bilginin sistematik ve çoğu zaman alfabetik bir sıra ile düzenlenmesinden elde edilen tarafsız bir başvuru kaynağı yayın olan bir referans çalışma türü.

Ansiklopediler makaleler ve maddeler olarak ikiye ayrılır, bunlara çoğunlukla başlığına göre düzenlenen alfabetik sırayla erişilir.[1] Ansiklopedi maddeleri sözlüktekilerden daha uzun ve daha detaylıdır.[1] Ansiklopedilerin iki önemli özelliği, konuların yöntemli düzenlenmesi ve her şeyi içine almasıdır. Ansiklopediler, sözlükler gibi bir kelimenin çeşitli anlamlarını veren eserler değildir. Geçmişten itibaren hep basılı olarak hazırlanmış olsa da, internette elektronik olarak hazırlanan ansiklopediler de vardır. "Özgür ansiklopedi" sloganı Vikipedi de, Wikimedia Vakfı'nın bir ansiklopedi projesidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Hartmann, R. R. K.; James, Gregory (1998). Dictionary of Lexicography. Routledge. s. 48. ISBN 0-415-14143-5. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2010.