Venedik Lagünü

Koordinatlar: 45°24′47″K 12°17′50″D / 45.41306°K 12.29722°D / 45.41306; 12.29722
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Venedik ve Venedik Lagünü
UNESCO Dünya Mirası
Konum İtalya
KriterKültürel: i, ii, iii, iv, v, vi
Referans394
Tescil1987 (11. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika
Venedik ve Lido

Venedik Lagünü (İtalyanca: Laguna di Venezia / Laguna Veneziana veya Laguna Veneta), İtalya'nın Veneto ilinde Venedik ve etrafında bulunan lagün (deniz kulağı).

Venedik şehrinin bulunduğu ve Adriyatik Denizi'daki kapalı körfezi. Venedik dilindeki adı olan Laguna Veneta'nın "laguna" kelimesi Latince "lacus" kelimesiyle eşanlamlı olup "göl" anlamına gelmektedir. Tuz suyunun sığ körfezi veya koyunun uluslararası kullanım olan "lagoon" ("lagün") kelimesi buradan gelmektedir.

Venedik Lagünü, kuzeyde Sile Nehri ve güneyde Brenta Nehri'ne kadar uzanan yaklaşık km²'lik yüzölçümüne sahip bir alanı kapsar. Venedik ve çevresindeki birçok küçük adaları dahil olmak üzere lagünün yakklaşık %8'i topraktır. %11'i ise devamlı olarak deniz suyu veya kanaldir. Geri kalan yaklaşık %80'i çamur düzlüğü, sığlık ve tuz bataklıklardan oluşur. Lagün Akdeniz havzasının en büyük sulak alandır.

Venedik Lagünü, Lido, Malamocco ve Chioggia olmak üzere üç giriş ile Adriyatik Denizi ile bağlıdır. Venedik Lagünü, büyük ölçüde kapalı olan denizin ucunda bulunduğu için su seviyesinin değişimlerine tabidir. Bunların en aşırı olan da düzenli bir aralıkla Venedik'i sel basmanın nedeni oluşturan Acqua Alta ("yüksek su") adıyla bilinen büyük gelgittir.

Lagündeki adalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Venedik Lagünü'nün uydudan görünümü. Venedik Lagünü İtalya'nınVeneto ilinde Venedik şehri ve çevresinde bulunan lagündür. Bu görüntü NASA'nın EOS (Earth Observing System) programı kapsamında fırlatılan ilk büyük uydu olan Terra'dan ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) sistemiyle çekildi (9 Aralık 2001).
Yer adları gösteren harita.

Büyük adalar ve takımadalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer yerleşim adaları[değiştir | kaynağı değiştir]