Profilo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Profilo
Slogan Dayanıklı Ev Aletleri
Tip Özel kuruluş
Endüstri Elektronik
Beyaz eşya
Kuruluş  Türkiye 1977
Genel merkezi İstanbul, Türkiye, ,
Kilit kişiler Jak Kamhi
(Şirket kurucusu)
Lütfi Doruk
(Şirket kurucusu)
Aka Gündüz Özdemir
(Genel müdürü)
Markalar Sahip olduğu markalar
Profilo AVM
Profilo Telra
Profilo İnşaat Yatırım
Website profilo.com.tr

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri ya da kısaca Profilo, 1976 yılında İstanbul'da kurulan beyaz eşya ve elektronik ürünleri üreticisi. BSH grupuna dahildir. Özellikle beyaz eşya üretiminde Avrupa'da yaygındır. Üretimini daha çok Marmara Bölgesi'ndeki fabrikalarında gerçekleştirmektedir.[1]

Ünlü Yahudi asıllı Türk iş adamı Jak Kamhi tarafından kurulmuştur. 1995 yılından bu yana, BSH bünyesi altında faaliyetlerine devam etmektedir. 1.200'ün üzerinde yetkili servis noktası mevcuttur. Beyaz eşya, ankastre cihazlar, elektrikli süpürgeler, klima cihazları, su ısıtıcıları ve küçük ev aletleri başlıca ürün ağını oluşturmaktadır.

Polemik[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Kasım 2021 tarihinde Profilo Holding AŞ ve Profilo Sanayi AŞ için iflas kararı çıktığına dair haberler yayınlanması üzerine[2], "beyaz Eşya sektöründe faaliyet gösteren şirketin, BSH EV Aletleri’nin, marka ismi benzerliği haricinde farklı sektörlerde yer alan ve hakkında iflas kararı verilen Profilo Grubu şirketleri ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığı açıklaması" yapılmıştır.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tarihçemiz". profilo.com.tr. 25 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2014. 
  2. ^ "Profilo, iflas kararına itiraz edecek". profilo.com.tr. Dünya. 16 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2021. 
  3. ^ "Profilo Ev Aletleri Resmi Instagram Hesabı". www.instagram.com. 17 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]