Tefal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tefal
Slogan Hayat Dolu Fikirler
Endüstri İmalat
Kuruluş 1956
Kurucu Marc Grégoire
Genel merkezi
Ürün Küçük ev aletleri
Sahibi Groupe SEB
Web sitesi tefal.com

Tefal, dünyada yapışmaz tava tencere sektörünün kurucusudur. 1956 yılında, PTFE (teflon) malzemesinin mucidi Marc Grégoire tarafından Fransa'da kurulmuştur. 1968 yılında SEB şirketi tarafından satın alınmıştır.[1] Fransa merkezli Tefal, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 120 ülkede faaliyet göstermektedir.

Fransız mühendis Marc Grégoire, PTFE (PolyTetraFluoroEthylene) maddesini alüminyum ile birleştirerek dünyanın ilk yapışmaz kaplama tavasını icat etti. Ardından 1956 yılında Tefal'i kurdu ve yapışmaz tava tencere sektörünün de kurucusu oldu.[1]

Yıllar geçtikçe Tefal, büyüme ve devralmalar sonucunda yapışmaz tava ve tencereler, düdüklü tencereler, elektrikli pişiriciler, yiyecek içecek hazırlama cihazları, ütüler ve tartılar konusunda da ürünler sunmaya başlamıştır.

Halihazırda 120 ülkede faaliyet gösteren Tefal'in misyonu, aşçılığı ve yemek hazırlamayı daha kolay ve yaratıcı hale getirecek, ütü yapmayı kolaylaştıracak ve hızlandıracak, kişisel bakım ürünleriyle daha sağlıklı ve güzel bir hayat yaşamanızı sağlayacak devrimci ürünler geliştirmektir. Tefal tarafından üretilmekte olan ürünlerin genel hedef tüketici profili ailelerdir.[2]

Tefal Türkiye (Groupe SEB İstanbul)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tefal Türkiye, 1994 yılında Tefal İstanbul adıyla kurulmuştur. Kurulmasının ardından kısa süre içerisinde küçük elektrikli ev aletleri pazarında Türkiye'nin önde gelen markalarından biri haline gelmiştir.[3] 1997 yılından itibaren "Sen Her şeyi Düşünürsün" yemek programını yayınlamıştır. Bu program, mutfak aletleri pazarının gelişmesinde ve bugünkü büyüklüğüne ulaşmasında önemli rol oynamıştır. Tefal Shop'ları açarak hem sektörün perakendecilik alanında da büyük atılım yapmasını sağlamış, hem de global Tefal markasına bu konseptte öncülük etmiştir. Rowenta markasının Tefal Fransa tarafından satın alınmasının ardından, daha geniş bir temsil için Groupe SEB İstanbul adını almıştır.

Türkiye'deki faaliyetlere ek olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan'da da Tefal ve Rowenta markalarının pazarlama faaliyetleri Groupe SEB İstanbul tarafından yürütülmektedir.

Tefal Shop[değiştir | kaynağı değiştir]

Tefal Shop, 150'yi aşkın mağazada Tefal, Rowenta, Moulinex, Lagostina ve Krups markalarını bir araya getiren, küçük ev aletleri perakende markasıdır. Tefal Shop, Türkiye'de Groupe SEB İstanbul tarafından temsil edilmektedir.[4]

Tefal Shop Online[değiştir | kaynağı değiştir]

Tefal Shop Online (veya Online Tefal Shop), Tefal Türkiye tarafından 2013 yılında hayata geçirilen Tefal resmi İnternet mağazasıdır. Tefal Shop Online, alışılagelmiş e-ticaret sitelerinden farklı olarak, kargo ile adrese teslimatın yanı sıra müşterilerine Mağazadan Teslimat seçeneğini de sunmaktadır.[5] Sipariş aşamalarında bu yönde tercih kullanmak suretiyle müşteri, siparişi dahilindeki ürünleri 1 saat içerisinde seçmiş olduğu Tefal Shop mağazasından teslim alabilmektedir. Bunların yanı sıra Set Oluşturucu ve Paket özellikleri sayesinde müşterilerin avantajlı fiyatlar ve özel indirimlerden faydalanması sağlanmaktadır.

Tefal TV[değiştir | kaynağı değiştir]

Tefal TV, Tefal Türkiye tarafından kurulmuş ve Tefal ürünleri yardımıyla hazırlanabilecek çeşitli yemeklerin tariflerine görsel anlatımlar ile yer veren web sitesidir.[6]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Tefal'in Tarihçesi: http://www.tefal.com.tr/About/History/TEFAL+History.htm 3 Eylül 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Tefal Markası: http://www.tefal.com.tr/About/TEFAL+brand/TEFAL+BRAND+-+page.htm 14 Ağustos 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ Tefal Türkiye - Biz Kimiz: http://www.tefal.com.tr/About/Who+we+are/Who+we+are+-+page.htm 21 Ağustos 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. ^ Tefal Shop Online - Hakkımızda: http://www.tefalshop.com.tr/aboutus 22 Mayıs 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  5. ^ Tefal Shop Online - Teslimat: http://www.tefalshop.com.tr/delivery 13 Eylül 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ Tefal TV: http://www.tefaltv.com 27 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.