Fransız Tunusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransız Tunusu
Fransız Tunusu
1881-1956
Fransız Tunusu bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Fransız Tunusu haritadaki konumu
Tür Fransız sömürgesi
Başkent
ve en büyük şehir
Tunus
Kuruluşu Fransız Güçleri Osmanlı'ya saldırdı ve Tunus Beyi Bardo Antlaşması imzalandı Fransa Tunusu alarak Sömürge olan Fransız Tunusu'nu kurdu.
Tarihçe  
• Kuruluşu
1881
• Halk baskı uyguladı ve her ne kadar Tunus'taki Fransız yerleşimciler istemesede Fransa Tunusu Terk etti ve Fransız Tunusu son buldu.
1956
Öncüller
Ardıllar
Tunus Beyliği
Tunus Krallığı

1881 yılında Fransa Osmanlı İmparatorluğu'nun güçsüzlüğünü fırsat bilerek. Fransa bu müsait ortamı değerlendirdi ve bazı sınır olaylarını bahane ederek Tunus’u işgal etti. Tunus Beyi 12 Mayıs 1881 tarihinde Bardo Antlaşmasını imzalayarak Fransız himayesini kabul etti. Osmanlı Devleti Kuzey Afrika topraklarından önemli bir parçayı daha kaybetmiş oldu.1956 yılında bu sömürge devleti yıkılıp yerine Tunus gelmiştir.[1]

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransa Tunusu işgal ettiğinde 1881 yılında Bardo Antlaşması imzalanarak Fransız Sömürgesi Olan Fransız Tunusu Kurulmuştur.

Yıkılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Halk isyan ederek bağımsızlığını kazandığında 1956 yılı idi. Tunus halkı kamuoyu baskısı ile Habib Burgiba'yı bağımsızlık konusunda sıkıştırıyordu. Tunus'ta bulunan Fransız yerleşimcilerin ısrarlarına rağmen Fransa, Tunus'un bağımsızlığını kabul etmiştir. 20 Mart 1956'da Tunus tam egemenliğini elde etti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fransa Tunus'u işgal etti". https://www.dunyabulteni.net/. Erişim tarihi: 16 Aralık 2020.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ Google, erişim tarihi: 16 Aralık 2020