Playfish

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Playfish, 2007 yılında, Londra'da Sébastien de Halleux, EA çalışanı Kristian Segerstråle ve birçok girişimcinin katkısıyla kurulmuş bir sosyal paylaşım ağlarında oynanabilecek Flash oyunları geliştirme şirketidir. Şu an Playfish'in merkezi, EA'in bulunduğu Redwood City'dedir.

9 Kasım 2009'da 400 milyon ABD doları'na EA tarafından satın alınmıştır.

Playfish; Minigolf Party, Gangster City, Poker Rivals, Pirates Ahoj! ve Quiztastic'i kapatmış, artık çok oynanmayan Country Story, Bowling Buddies gibi oyunları da kapattırmayı düşünmektedir. Bütün oyunlar kapatılırsa geriye bir tek beşi kalabilecek: Who Has The Biggest Brain, Word Challenge, Pet Society, Restaurant City ve Hotel City. Ayrıca Pet Society oyununun 11.11.2011 tarihinde kapatılması kararlaştırılmıştır.

Kronoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pet Society[değiştir | kaynağı değiştir]

Pet Society, bir zamanlar bayağı popüler bir oyundu, ama artık popülerliğini kaybetmiştir, şimdi eskisi kadar popüler değildir. Oyuncularının çoğunluğu rakip şirket Zynga'nın oyunlarına göç etmiştir. 14 Haziran 2013 günü oyun kapatıldı.

Restaurant City[değiştir | kaynağı değiştir]

Restaurant City, Mayıs 2009'da açılmış ve bayağı popülerlik kazanmıştır. Café World gelince, oyuncular Restaurant City'yi bıraktılar, bu arada da Restaurant City'nin popülaritesi de birden azaldı. 29 Haziran 2012 tarihinde oyun kapatıldı.

Country Story[değiştir | kaynağı değiştir]

Country Story, Playfish'in ünlü olmayan oyunlarındandır.FarmVille'den Country Story'ye geçenlerin sayısı az olduğu için ve Country Story oynayanlar FarmVille'e geri dönmüş, böylece de oyun süresiz kapanmıştır.