Tekerlekli paten

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tekerlekli paten
Tekerlekli patenler

Tekerlekli paten ayağa giyilen alt kısmındaki bölüme tekerler bağlanmış olan bir aletlerdir. Ayağa geçirilen bu alet altındaki ufak tekerlekler sayesinde hareket etmeye olanak sağlamaktadır. Günümüzde spor, egzersiz, eğlence gibi birçok amaçla kullanılmaktadır. Birçok firma birçok degişik model ve tasarımda tekerlekli patenler üretmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1700 li yılların başında ismi bilinmeyen bir Hollandalı mucit kıs aylarında yapılan buz patenini sporunu yaz mevsiminde de yapmaya karar verdi. Mucit ashaptan yaptığı makaraları ayakkabısına bağladı. İcat 'Skeelers' olarak adlandırıldı.

Kayıtlara gecen ilk tekerlekli paten 17 Eylül 1735 tarihinde Huys, Belcika'da John Merlin tarafından icat edildi. Merlin icadını Londra'daki Carlislen House da düzenlenen bir maskeli baloda giydi. Fakat kontrolünü sağlayamayıp büyük bir aynaya çarptı. Yaşanan kazadan sonra Merlin yeni icadı ile fazla ilgilenmedi.

James Leonard Plimpton ise günümüzdeki modern tekerlekli patenlerin mucidi olarak bilinmektedir. 1863 yılında ilk dört tekerlekli pateni icat etmiştir. Ayrıca Plimpton 1866 yılında halka açık ilk tekerlekli paten alanının açılışını yapmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

https://en.wikipedia.org/wiki/Roller_skates