Henry Bergman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Henry Bergman
Tiyatro ve sinema oyuncusu
Doğum23 Şubat 1868(1868-02-23)
San Francisco, Kaliforniya, ABD
Ölüm22 Ekim 1946 (78 yaşında)
Kaliforniya, ABD
MilliyetAmerikalı
MeslekTiyatro ve sinema oyuncusu

Henry Bergman, (23 Şubat 1868, San Francisco - 22 Ekim 1946, Los Angeles), Amerikalı tiyatro ve sinema oyuncusudur. Charlie Chaplin ile birlikte rol aldığı filmler ile hatırlanmaktadır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bergman, 1846 yılında San Francisco, Kaliforniya'da doğdu. Broadway'de ilk kez 1899 senesinde sahne aldı. 1914 yılında, The L-KO Kompany ile çalıştığı dönemde, ilk kez bir filmde rol aldığında ise kırk beş yaşındaydı. 1916'da Charlie Chaplin ile çalışmaya başladı ve o yıl içinde Vagabond, Pawnshop gibi filmlerde rol aldı. Bergman bundan sonraki yaşamı boyunca düzenli olarak Chaplin ile çalıştı ve karakter rollerinden stüdyo asistanlığına kadar pek çok işi bir arada yürüttü. Albert Austin gibi o da Chaplin filmlerinde yardımcı yönetmenlik yaptı ve Chaplin'in en büyük yardımcılarından ve çalışma arkadaşlarından biri haline geldi.

Altına Hücum, The Immigrant ve Sirk gibi uzunlu kısalı pek çok filmde yer alan Bergman'ın en son rol aldığı film ise mağaza müdürünü canlandırdığı 1936 yapımı Modern Zamanlar' dır. Ayrıca 1940 tarihli Büyük Diktatör filminde de Chaplin ile çalışmış; ancak filmde rol almamıştır.

Henry Bergman, Hollywood'da müşterilerini ünlü sinema yıldızlarının oluşturduğu ve Chaplin'in mali desteği ile açtığı Henry's adında bir restoran işletiyordu.

Henry Bergman 1946 yılında geçirdiği bir kalp krizi nedeniyle öldü. Bu tarihe dek Chaplin stüdyoları ile bağını sürdürmüştür. Mezarı Culver City, Kaliforniya'da Hillside Memorial Park Cemetery'dedir.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]