Jackie Coogan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Jackie Coogan Charlie Chaplin'le birlikte The Kid (Yumurcak) filminde, 1921.

Jackie Coogan, asıl adı John Leslie Coogan (26 Ekim 1914, Los Angeles - 1 Mart 1984, Santa Monica, Kaliforniya, ABD), ABD'li oyuncu. Hollywood'un sessiz sinema döneminde ün kazanmış ilk çocuk yıldızdır. Charlie Chaplin'in The Kid (1921; Yumurcak) filmindeki mahzun bakışlı kimsesiz çocuk rolüyle anımsanır.

Annesiyle babası da oyuncu olan Coogan Skinner's Baby (1916) adlı ilk filminde rol aldığında henüz 18 aylıktı. Daha sonra bir oyunda Chaplin'in dikkatini çekti ve altı yaşındayken oynadığı Yumurcak filmiyle bir anda bütün dünyada üne kavuştu. Bunu 1930'lara kadar çocuk oyuncu olarak oynadığı 20'ye yakın film izledi. Coogan 1923-24'te haftada 22 bin dolar kazanıyor, filmlerinden elde edilen karın da yüzde 60'ını alıyordu.

1935'te, aralarında babasının da bulunduğu dört kişinin ölümüyle sonuçlanan bir otomobil kazasından tek kurtulan Coogan oldu. 1938'de annesini ve üvey babasını (eski menajeri) dava ettiyse de, sonuçta eline geçen, milyonlarca dolarlık servetinin neredeyse tümünün ailesi tarafından harcanıp bittiğini öğrenmek oldu. Bu davanın daha geniş boyutlu bir sonucu da, California eyalet meclisinin çıkardığı ve halk arasında "Coogan Yasası" olarak bilinen Çocuk Oyuncular Yasası oldu. Bu yasayla çocuk sinema oyuncularına, kontratlarının mahkemelerce onaylanması, gelirlerinin mali kurumlarca denetlenmesi gibi haklar veriliyordu.

Coogan II. Dünya Savaşı sırasında ABD Hava Kuvvetleri'nde görev yaptı. Yetişkinlik döneminde çocukluk yıllarının başarısına ulaşamayan Coogan, sonraki yıllarda çeşitli filmlerde ve televizyon programlarında karakter rollerine çıktı. Bunların en önemlisi The Addams Family (1964-66; Addams Ailesi) adlı televizyon dizisindeki rolüydü.

Dört kez evlenen Coogan bu evliliklerden ikisi kız, ikisi erkek dört çocuğu oldu.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]