The Crimson Horror

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
237 – "The Crimson Horror"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
Prodüksiyon
Senarist Mark Gatiss
Yönetmen Saul Metzstein
Yapımcı Marcus Wilson[1]
Yürütücü yapımcı(lar) Steven Moffat
Caroline Skinner
Seri Seri 7. sezon
Süre 45 dakika
Tarih 4 Mayıs 2013
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"Journey to the Centre of the TARDIS"
"Nightmare in Silver"

The Crimson Horror, Büyük Britanya bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun yedinci sezonunun on ikinci bölümüdür. 4 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Madam Vastra (Neve McIntosh), eşi Jenny (Catrin Stewart) ve Strax (Dan Starkey), "Kızıl Korku"yu araştırmaktadır. Kırmızı cesetler bulurlar. Bunu yapan maddenin eski bir sülükten gelen zehirli madde olduğunu Vastra anlar. Çünkü çok uzun süre önce Silurianların başına da gelmiştir bu olay. Ancak bu zehre çok seyrek bir şekilde maruz kalmıştır. Bir araştırmacı bununla ilgili optografları (Ölen kişinin gördüğü son görüntüye ait fotoğraf) Vastra ve Jenny'ye gösterir. Optografta Doktor'un çığlık atarken çekildiğini görürler. Jenny, Doktor'u bulmak için, o tür ölümlerin yaşandığı Bayan Gillyflower (Diana Rigg) tarafından iletilen Sweetville'ye gider. Doktor'u bulur, ancak Doktor'un vücudu da kırmızı olmuştur. Ancak o Zaman Lordu olduğu için zehir ona işlememiştir. Zehiri tersine çevirir ve aynısını Clara'ya da uygular. Jenny ve Vastra "The Snowmen" bölümünde Clara öldüğü için onu görünce şaşırırlar. Bayan Gillyflower, bir sülük olan "Bay Sweet" ile çalışarak o zehirleri bir roket aracılığıyla tüm Dünya'ya zehri akıtarak insanlığı öldürmek istemektedir. Ancak, roket Vastra ve Jenny sayesinde zehir olmadan uçar. Bayan Gillyflower aşağı düşerek ölür ve Bay Sweet'in zehirini test ederek kendisini kör ettiğini öğrenen kızı Bay Sweet'i bastonuyla ezer. Vastra ve Jenny'nin Clara hakkındaki sorularını yanıtsız bırakan Doktor, Clara'yı evine götürür. Clara'nın dadılık yaptığı çocuklar "Hide" ve "Cold War" bölümlerindeki fotoğraflarını ve Viktorya dönemindeki Clara'nın fotoğrafını görür. Çocuklar da Clara'ya zamanda seyahat etmek istediğini söyler, yoksa babalarına bunu anlatacaklardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Doctor Who - The Crimson Horror". BBC. 10 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]