Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Туркменская Советская Социалистическая Республика
Түркменистан Совет Социалистик Республикасы
—  Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti  —

 

 

13 Mayıs 1925–25 Aralık 1991
Bayrak Arma
Ulusal marş
Türkmenistan SSC Marşı
Sovyetler Birliği içerisinde Türkmenistan SSC'nin yeri (kırmızı).
Başkent Aşkabat
Dil(ler) Türkmence
Rusça
Yönetim Eski Sovyet ülkeleri
Tarihi
 - Türkistan ÖSSC Türkmen Oblastı 7 Ağustos 1921
Yüzölçümü
 - 1989 488.100 km2
Nüfus
 - 1989 3.522.700 
     Yoğunluk 0 /km2

Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (TürkmenceТүркменистан Совет Социалистик Республикасы, Türkmenistan Sowet Sotsialistik Respublikasy; RusçaТуркменская Советская Социалистическая Республика, Turkmenskaya Sovetskaya Sotsialisticheskaya Respublika), kısaca Türkmenistan SSC, 1917 Ekim Devrimi ile kurulan Sovyetler Birliği'nin Orta Asya'daki 5 cumhuriyetinden biriydi. İlk önce 7 Ağustos 1921 tarihinde Türkistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlı Türkmenistan Oblastı olarak kuruldu. 13 Mayıs 1925 tarihinde ise Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ni oluşturan eşit ve egemen cumhuriyetlerden biri halini aldı.

Türkmenistan Sovyetler Birliği'nin en güneyinde yer alan iki cumhuriyetten biriydi. İran ve Afganistan'a yakınlığının da etkisiyle Sovyet öncesinde oldukça mutaassıp olan Türkmen halkı komünist rejimle birlikte modern bir toplum haline geldi.

Türkmenistan ekonomisi özellikle petrol ve doğalgaz çıkarımı ile pamuk üretimine dayalıydı[1]. Kuzeyindeki Özbekistan'a göre daha az nüfusa sahip olması bu kaynakların daha verimli kullanılmasını ve Türkmen halkının refah seviyesinin daha iyi olmasını sağladı.

Sovyetler Birliği'nin dağıldığı dönemde birliği kurtarmak için 17 Mart 1991'de yapılan referandumda (bkz.1991 Sovyetler Birliği referandumu) Türkmen halkının % 98.26'sı birlikte kalma yönünde oy kullandı. Bu sonuç tüm Sovyet cumhuriyetleri içerisinde Sovyetler Birliği lehine verilen en yüksek oydu (bu oran Rusya'da % 73'tü). Ancak 19 Ağustos 1991'deki askeri darbe girişimi referandum sonucuna göre yapılacak birlik anlaşmasının iptal edilmesine sebep oldu ve darbeden çekinen Türkmenistan da ayrılığa yöneldi.

27 Ekim 1991'de ülke bağımsızlığını ilan eden son cumhuriyetlerden biri oldu ve adı Türkmenistan olarak değiştirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]