Andrey Jdanov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Andrei Jdanov (Rusça: Андре́й Алекса́ндрович Жда́нов / Andrey Aleksandrovich Zhdanov), (d. 26 Şubat 1896, Mariupol – ö. 31 Ağustos 1948, Moskova), Sovyet politikacı.

Zhdanov, 1915'te Bolşevikler'e katıldı ve parti sıraları boyunca yükseldi. 1934'te Sergei Kirov'un suikastından sonra Leningrad'da komünist parti lideri oldu. Sanatta sosyalist gerçekçiliğin kuvvetli bir destekçisiydi.

Haziran 1940'ta Sovyetler tarafından işgal edilen Estonya'ya yollandı, kukla devletin kuruluşu ve ülkenin SSCB ile birleşmesinde rol aldı. II. Dünya Savaşı'nda Zhdanov, Leningrad'ın savunmasından sorumluydu. Daha sonra Finlandiya ve Sovyetler Birliği'nin arasında 4 Eylül 1944'te Moskova'da bir ateşkes antlaşması imzaladı. 1947 Paris Antlaşmasına kadar Finlandiya'da müttefik kontrol komisyonunu yönetti.

1946'da, Sovyetler Birliği'nin Kültür bakanlığına Josef Stalin tarafından getirildi. Onun ilk işi (Aralık 1946'da), Anna Akhmatova ve Mikhail Zoshchenko gibi bağımsız Rus yazarlarını karalamaktı. 1947'de, Kominform'u düzenledi, Avrupa'nın komünist partilerini koordine etmeyi tasarladı. Şubat 1948'de müzikal biçimciliğe karşı mücadele olarak bilinen geniş ölçüde bir temizleme harekâtı başlattı Dmitri Shostakovich, Sergei Prokofiev ve diğer birçok besteci bu temizlemeler sırasında zor zamanlar yaşadılar.

1948'de Moskova'da kalp krizi sonucu öldü.

Zhdanov şehri[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğum yeri Mariupol, 1948'de Stalin'in tekrar isimlendirmeye başlamasıyla Zhdanov oldu. Zhdanov'un bir anıtı, onun şerefine şehrin merkezine dikildi. 1989'da isim Mariupol'a döndü ve anıt, 1990'da söküldü.