Sweeney Todd: Fleet Sokağı'nın Şeytani Berberi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sweeney Todd: Fleet Sokağı'nın Şeytani Berberi
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Film afişi
YönetmenTim Burton
YapımcıJohn Logan, Laurie MacDonald, Walter F. Parkes,
Richard D. Zanuck
SenaristJohn Logan, Stephen Sondheim,
Stephen Sondheim (Kitap),
Hugh Wheeler
OyuncularJohnny Depp, Helena Bonham Carter
Alan Rickman, Timothy Spall
MüzikStephen Sondheim
Görüntü yönetmeniDariusz Wolski
DağıtıcıWarner Bros
CinsiSinema filmi
TürüPolisiye, dram, gerilim
RenkRenkli
Yapım yılı2007
Süre116 dakika
ÜlkeABD
Birleşik Krallık
Dilİngilizce

Sweeney Todd: Flet Sokağı'nın Şeytani Berberi, Tim Burton'un yönettiği dram, gerilim, müzikal tarzındaki 2007 yapımı film. Başrollerinde Johnny Depp ve Helena Bonham Carter'ın oynadığı, 8 dalda Tony Ödülü kazanan film, daha önce 1927 yılından 1982'ye kadar 10 kez değişik sürümlerle çekildi. Birçok ülkede müzikal olarak canlı performansla da sahnelenen öykünün son versiyonu Türkiye'de 15 Şubat 2008 tarihinde gösterime girerek 90,000'i aşkın seyirci tarafından izlendi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde karısına göz koyan güçlü bir hakim tarafından haksız yere Avustralya'ya sürgün edilen Benjamin Barker (Johnny Depp) ve onun acımasız iş ortağı ve sevgilisi Bayan Lovett'ın (Helena Bonham Carter) maceraları anlatılır.

Barker, yıllar sonra karısı ve kızının intikamını almak için "Sweeney Todd" takma adıyla Londra'ya burada eskiden kendisine ait olan berber dükkânına geri döner. Amacı karısı Lucy'yi ve küçük kızını kurtarmak ve onu haksız yere hapse gönderen Yargıç Turpin’i (Alan Rickman) öldürmektir.

Bayan Lovett, Barker'a karısı Lucy'nin arsenik ile intihar ettiğini söyler. Barker'ın rakibi olan gösterişli İtalyan berber Pirelli (Sacha Baron Cohen), Barker’ı kimliğini açıklamakla tehdit edince, Barker onu boğazını keserek öldürür. Cesetle ne yapacağını bilemezken, Bayan Lovett bu krizi, kötü olan işini kurtarmak için çözüm olarak görür ve turtalarını insan etiyle doldurmayı önerir. Pirelli'nin çok kötü davrandığı çırağı Toby, Bayan Lovett'ın yanında çalışmaya başlar.

Sweeney, Yargıç Turpin'in ergenlik çağındaki üvey kızı Johanna ile evlenmeye karar verdiğini öğrenir. Yargıç, Johanna'nın vesayetini elinde tutmak istemektedir. Johanna ise Sweeney'in yolculuk arkadaşı olan genç bir denizci ile kaçmayı planlamaktadır.

Bu sırada Bayan Lovett'ın turtaları Londra'da ün salmıştır. Bayan Lovett saygınlık kazanmayı ve Sweeney’le evlenip deniz kenarında yaşamayı düşlemektedir. Fakat Sweeney'in aklında intikamdan başka hiçbir şey yoktur.

Filmin sonunda Sweeney yargıcı ve kötü yürekli yardımcısını öldürür. Öldü sandığı karısı Lucy'yi de yanlışlıkla öldürür. Bayan Lovett'i fırına atarak öldürür. Toby ise Sweeney'i boğazını ustura ile keserek öldürür.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]