Batman Daima

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Batman Daima
Batman Forever
YönetmenJoel Schumacher
YapımcıTim Burton
Peter Macgregor-Scott
SenaristSenarist:
Lee Scott-Batchler
Janet Scott-Batchler
Akiva Goldsman
Hikâye:
Lee Scott-Batchler
Janet Scott-Batchler
Kitap:
Bill Finger
(uncredited)
Bob Kane
OyuncularVal Kilmer
Tommy Lee Jones
Jim Carrey
Nicole Kidman
Chris O'Donnell
MüzikElliot Goldenthal
Görüntü yönetmeniStephen Goldblatt
KurguDennis Virkler
Mark Stevens
DağıtıcıWarner Bros.
Çıkış tarih(ler)i16 Haziran 1995 (ABD)
1 Eylül 1995 (Türkiye)
Süre122 dk.
Dilİngilizce
Bütçe100,000.000 $
Hasılat336.530.000 $
Önceki filmBatman Dönüyor
Devam filmiBatman & Robin

Batman Forever (Batman Daima), Serinin bu bölümünde Batman'i Val Kilmer'ın oynadığı 1995 ABD yapımı filmdir. Gotham Şehri'nin Kahramanı Batman, bu filmde İki Yüz ve Bilmececi adlı iki süper suçlu'ya karşı mücadele ediyor. Bir yandan şehri bu iki acımasız caninin elinden kurtarmaya çalışırken bir yandan da doktor Chase Meridian'a âşık olmuştur. Batman'ın bu kez vereceği mücadelenin savaşında yeni ortağı ise harika çocuk Robin'dir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Batman Dönüyor'un finansal bir başarı olmasına rağmen Warner Bros., filmin daha fazla para kazanması gerektiğini düşündü. Stüdyo filmin daha genel olmasını kararlaştırdı. Yönetmen olarak Tim Burton'ın yerine Joel Shumacher getirilirken, Burton da yapımcı olarak kaldı. Burton, Schumacher'i onayladı. Lee ve Janet Scott Batchler senaryoyu yazmaları için kiralandı. Akiva Goldsman, senaryoyu yeniden yazması için getirildi. Goldsman, 1994 yılının Haziran ayında yapım taslağı teslim etti. Hızlı ilerleyen yapımda, Rene Russo, Dr. Chase Meridian rolü ile oyuncu kadrosuna katıldı. Film serisinin gittiği yönü beğenmeyen Michael Keaton, Batman rolünü tekrarlamamaya karar verdi. Batman Daima'da yer alması için 15 milyon dolar önerilen Keaton'nın aradığı " daha ilginç rollerdi". Birkaç gün sonra Val Kilmer oyuncu kadrosuna katıldı ve Russo'nun Kilmer için çok yaşlı olduğunu düşünene film yapımcıları onun başka bir kadın oyuncu ile değiştirilmesini kararlaştırdı.

Robin Wright Penn, Jeanne Tripplehorn ve Linda Hamilton rol için rekabet ederken rol için Penn'in uygun seçim olacağı düşünüldü. Sonunda oyuncu kadrosuna Nicole Kidman girdi. Robin Williams, Riddler rolünü reddederken, Michael Jackson da rol ile ilgilendi ama film yapımcıları onu görmezden geldi. Robin, Batman Dönüyor'un senaryosunda yer alıyordu ama çok fazla karakter olduğu gerekçesiyle çıkarıldı. Sonunda rolü Jim Carrey aldı. Marlon Wayans rolü oynayacaktı ve Batman Daima'da yer alması planlanıyordu. Wayans'ın farklı bir oyuncuyla değiştirilmesi kararlaştırıldı. Leonardo DiCaprio ve Chris O'Donnell şansı en büyük olan iki seçenekti ve rolü alan O'Donnell oldu. Mitchell Gaylord, O'Donnell'ın dublörlüğünü yaptı.

Çekimler 1994 yılının Eylül ayında başladı. Rick Baker, protez makyajı tasarladı. John Dykstra, Andrew Adamsonve Jim Rygiel görsel efekt süpervizörü olarak hizmet ederken, Boss Film Studios ve Pacific Data Images da görsel efektlere katkıda bulunmaya çalıştı. Schumacher, çekimler sırasında Kilmer ile sorunlar yaşarken "Jim Carrey bir centilmen ve Tommy Lee [Jones] tarafından tehdit edildi. Aktörleri savunmaktan ve ayrıcalık tanımaktan usanmıştım. Ben bir daha onlarla çalışmamak için dua ediyorum" dedi.

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter David ve Alan Grant, ayrı olarak filmin romanını yazdı. Dennis O'Neil, sanatçı Michal Dutkiewicz ile filmin bir romanını yazdı. Batman Daima, 16 Haziran 1995 tarihinde Amerika'da 2,842 sinema salonunda gösterime girdi. İlk hafta sonunda 52.78 milyon dolar kazandı. Bu 1995 yılının en yüksek hafta sonu açılışı hasılatıydı. Kuzey Amerika'da 184.03 milyon dolar kazanan film, diğer ülkelerde de 152.5 milyon dolar kazanarak toplamda 336.53 milyon dolar elde etti. Batman Daima, finansal bir başarı olarak kabul edildi. Film, selefi Batman Dönüyor'dan fazla hasılat kazandı ve 1995 yılının Kuzey Amerika'da en çok hasılat yapan ikinci filmi oldu. Dünya genelinde ise altıncı oldu.

Rotten Tomatoes sitesinde toplanılan film hakkındaki 48 yorumun %44'ü olumlu yöndeydi. Sitede "Gürültülü, meşgul ve genellikle sıkıcı olan Batman Daima, Jim Carrey ve Tommy Lee Jones'un karizmasıyla ferahlık teklif ediyor" görüşüne varıldı. Yorumlar, Rotten Tomatoes'in "Top Critic" oylamasındaki 13 yorumun %69'u olumlu yöndeydi ve diğer yorumlar ile denge sağladı. Film, Metacritic sitesinde 23 yorumdan ortalama 51 puan elde etti.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]