Gizemli Ada

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gizemli Ada
The Wicker Man
Sinema afişi
Yönetmen Robin Hardy
Yapımcı Peter Snell
Senarist Anthony Shaffer
Oyuncular Edward Woodward
Britt Ekland
Diane Cilento
Ingrid Pitt
Christopher Lee
Müzik Paul Giovanni
Görüntü yönetmeni Harry Waxman
Kurgu Eric Boyd-Perkins
Stüdyo British Lion Films
Dağıtıcı British Lion Films
Çıkış tarih(ler)i Aralık 1973 (1973-12) (Birleşik Krallık)
Süre 88 dakika
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Dil İngilizce

Gizemli Ada (İngilizce: The Wicker Man); gerilim, korku ve müzikal türlerini bünyesinde barındıran, 1973 tarihli, Birleşik Krallık yapımı bir sinema filmidir. Filmin yönetmenliğini Robin Hardy, senaristliğini Anthony Shaffer üstlenmiştir. Başrollerinde Edward Woodward, Christopher Lee, Diane Cilento, Ingrid Pitt ve Britt Ekland vardır. Film müziklerini Paul Giovanni bestelemiştir. Genel olarak David Pinner'ın 1967'da yayımlanan The Ritual adlı romanı filmin hikâyesi için ilham kaynağı olmuştur. Film, Neil Howie isimli bir polis çavuşunun yerliler tarafından var olmadığı söylenen kayıp bir kızı aramak amacıyla Summerisle Adası'na düzenlediği geziyi konu alır. Ada halkının mensup olduğu din, koyu bir Hristiyan olan Howie'yi dehşete düşürür.

Film, Birleşik Krallık'ta Aralık 1973'te vizyona girmiştir. Türkiye'de 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterime sunulmuştur.

Gizemli Ada, eleştirmenler ve sinemaseverler tarafından olumlu karşılanmıştır. 2004'te Total Film dergisince tüm zamanların en iyi 6. Britanya filmi seçilmiştir. Film ayrıca 1978'de En İyi Korku Filmi dalında Saturn Ödülü kazanmıştır. Filmdeki bir sahne Bravo'nun en korkunç 100 film sahnesinin 14. sırasında yer almıştır. Filmin bir kült klasiği hâline geldiği düşünülmektedir.

2006'da filmin yeniden çevrimi Lanetli Ada adıyla Kanada, Almanya ve ABD ortak yapımı olarak çekilmiştir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]