Kurt Adam Londra'da

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kurt Adam Londra'da
An American Werewolf in London
"Kurt Adam Londra'da" filminin özgün sinema afişi
YönetmenJohn Landis
YapımcıGeorge Folsey Jr.
SenaristJohn Landis
OyuncularDavid Naughton
Griffin Dunne
Jenny Agutter
MüzikElmer Bernstein
Görüntü yönetmeniRobert Paynter
KurguMalcolm Campbell
StüdyoAmerican Werewolf Inc.
Lyncanthrope Films
PolyGram Filmed Entertainment
DağıtıcıUniversal Pictures
CinsiSinema filmi
TürüKorku,komedi,fantezi,aşk,gerilim
RenkRenkli (Technicolor)
Yapım yılı1981
Çıkış tarih(ler)i21 Ağustos 1981, ABD
Mart 1984, Türkiye
Süredakika
Ülkeİngiltere
ABD Birleşik Krallık
Amerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe10.000.000 $
Hasılat30.565.292 $
Devam filmiKurt Adam Paris'te

Kurt Adam Londra'da (Özgün adı: An American Werewolf in London), 1981 İngiltere-ABD ortak yapımı korku komedi filmi. Film Türkiye'de Mart 1984 tarihinde gösterime girmiştir.

Senaryosunu John Landis'in yazıp yönettiği filmin başlıca rollerinde David Naughton, Griffin Dunne ve Jenny Agutter oynamışlardır. Görüntü yönetmenliğini Robert Paynter'in yaptığı bu fantastik filmin müzikleri Elmer Bernstein'a aittir.

Turistik amaçla İngiltere'ye gelen iki Amerikalı üniversite öğrencisinin kırsal bölgede esrarengiz bir yaratığın saldırısına uğramaları ve bunun sonucunda içlerinden birinin efsanelerde olduğu gibi bir kurt adama dönüşmesi anlatılmaktadır. Daha önce Çılgınlar Okulu (Animal House, 1978) ve Cazcı Kardeşler (The Blues Brothers, 1980) gibi komedi filmlerine imza atmış olan John Landis bu filmde de bilinen efsaneyi kendine has bir kara mizahla harmanlamıştır.

Film 1982 yılında En İyi Makyaj Akademi Ödülü'nü ve yine "En iyi film" ve "En iyi makyaj" dallarında Satürn ödüllerini almıştır. Filmin Oscar ve Satürn ödüllerini getiren makyaj özel efektlerini Rick Baker yapmıştır. Bu yıla kadar "En iyi makyaj" kategorisinde Akademi'nin bir ödülü yokken ilk kez bu filme verilen ödülden sonra her yıl söz konusu dalda da ödüller verilmeye başlanmıştır.

İlerleyen yıllarda filmin belli bir hayran kitlesi oluşmuş ve kült filmler arasında sayılmaya başlamıştır. 1997 yılında tamamen farklı bir kadro ile Kurt Adam Paris'te (An American Werewolf in Paris) adı ile bir devam filmi çekilmiştir. Filmin tema şarkısı olan "Blue Moon" film boyunca Bobby Vinton ve Sam Cooke gibi 1960'lı yılların bazı ünlü sanatçılarının ve The Marcels gibi grupların yorumları ile birçok kez tekrarlanır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikalı iki üniversite öğrencisi olan David Kessler (David Naughton) ve Jack Goodman (Griffin Dunne) tatillerini geçirmek için otostop yaparak geldikleri İngiltere'nin kuzeyinde bulunan kırsal bölgede aniden yağmura tutulunca ilk rastladıkları ücra köyün "Parçalanmış Kuzu" adındaki eski pub'ına kapağı atarlar. Burada pek de dostça karşılanmazlar. Hava kararmış olmasına rağmen yollarına devam etmek zorunda kalırlar. Köyün sakinleri tarafından kendilerine yapılan tek uyarı yoldan ayrılmamaları yönünde olur. Bu uyarıya kulak asmayan iki genç kestirme yolu denerlerken karanlıkta ne olduğu belirsiz bir yaratığın saldırısına uğrarlar. Jack bu saldırıda ölürken David yardıma koşan köylülerin yaratığa ateş açmaları ile yaralı olarak kurtulur. Can verirken insan formuna dönen yaratığın varlığı köylüler tarafından inkâr edilir. Bu arada kendinden geçen David gözlerini Londra'da bir hastanede açar. Burada yaraları kısa sürede iyileşen David kendisi ile ilgilenen güzel hemşire Alex Price (Jenny Agutter)'ın evine taşınır. Bu arada rüyalarında kendini sürekli olarak dört ayak üzerinde avlanırken ve çiğ et yerken görür. Alex'e olan aşkı bile bu kabuslarından kurtulmasına yardımcı olmaz, artık lanetlenmiştir ve ilk dolunayda vücudu dramatik bir değişime uğrayıp hayvanlaşır. Nihayet bir kurt adam olmuştur ve tamamen dürtüleri ile hareket ederek Londra'da metroda, parklarda tenha sokaklarda karşısına çıkan insanları öldürür, parçalar. Ertesi gün tekrar insan şekline dönüşmüş olarak kendine geldiğinde ise başta ölen arkadaşı Jack olmak üzere diğer ölmüş kurt adam kurbanlarını parçalanmış ve dağılmakta olan vücutları ile karşısında bulur. Öteki dünya ile bu dünya arasında sıkışıp kalmış bu hortlaklar David'le konuşurlar. Nihayet porno film gösteren bir sinemada da büyük bir katliam yapan kurt adam hızını alamaz ve sinemanın bulunduğu Piccadilly Meydanı'nın da altını üstüne getirdikten sonra polis tarafından vurularak öldürülür.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

David Naughton "kurt adam"a dönüşüyor. Özel efekt uzmanı Rick Baker'e ödül getiren makyajlardan biri.
Karaker Oyuncu
David Kessler David Naughton
Jack Goodman Griffin Dunne
Hemşire Alex Price Jenny Agutter
Dr. J. S. Hirsch John Woodvine
Hemşire Susan Gallagher Anne-Marie Davies
Garson kız Lila Kaye
Kamyon sürücüsü Joe Belcher
Dart oynayan adam David Schofield
Satranç oynayan adam Brian Glover
2. satranç oyuncusu Rik Mayall
2. dart oyuncusu Sean Baker
İlk kurt adam Paddy Ryan
Mr. Collins ve Miss Piggy Frank Oz
Müfettiş Villiers Don McKillop
Komiser McManus Paul Kember

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yönetmenliğinin yanı sıra bir aktör, yapımcı ve senaryo yazarı da olan John Landis bu filmin senaryosunu 1970 yılında daha 19 yaşında iken Çılgın Savaşçılar (Kelly's Heroes) filminin setinde getir götür işlerine baktığı sırada yazmış.
 • Yönetmen John Landis filmin sonuna doğru kısa bir süre gözükür (Cameo); Piccadilly Meydanında bir arabanın çarpıp mağaza vitrinine fırlattığı sakallı adam John Landis'tir.
 • Bu filmin çevrildiği 1981 yılına kadar makyaj kategorisinde Akademi Ödülü verilmiyordu. Bu filmin özel efektlerini hazırlayan Rick Baker bu dalda Akademi Ödülü alan ilk makyaj sanatçısı olmuştur.[1]
 • Michael Jackson bu filmi gördükten sonra kendisinin bazı müzik videolarını John Landis'in yapmasını istemişti. Nitekim Landis 1983'te Michael Jackson için Thriller'ı, 1991'de de Black or White'ı yazmış ve yönetmiştir.

Filmin müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Efsaneye göre lanetlenmiş olan kişi tam dolunay zamanında bir Kurt Adam'a dönüşür. Buna uygun olarak da John Landis filmin tema müziklerinin bu fenomene uygun olmasını istemiş ve şarkıları ona göre seçmiş. Örneğin filmde en sık tekrar edilen parça olan Blue Moon (Mavi ay veya "alışılmadık tuhaf olay" anlamına da gelir) film boyunca Bobby Vinton ve Sam Cooke gibi 1960'lı yılların bazı ünlü sanatçıları ve pop topluluğu The Marcels tarafından ayrı ayrı seslendirilir. Yine Van Morrison Moondance (ay dansı) adlı parçasını seslendirirken Creedence Clearwater Revival grubu Bad Moon Rising'i yorumlarlar. Bunlardan başka John Landis filme "Ay"la ilgili 3 parça daha koymak istemiş ama bu gerçekleşmemiş.Cat Stevens İslamiyeti yeni kabul ettiği için bunun öncesinde üretmiş olduğu Moonshadow'un bu filmde kullanılmasını istememiş. Bob Dylan'ın ve Elvis Presley'in Blue Moon yorumları da bazı engellere takılınca filme konulamamış.
 • Filmde kullanılan "Ay" temalı parçalar şunlardır
 1. "Blue Moon" - Yorum: Bobby Vinton
 2. "Blue Moon" - Yorum: Sam Cooke
 3. "Moondance" - Yorum: Van Morrison
 4. "Bad Moon Rising" - Yorum: Creedence Clearwater Revival (CCR)
 5. "Blue Moon" - Yorum: The Marcels
 • Filmde kullanılması düşünülen ama kullanılmayan "Ay" temalı parçalar ise şunlardır:
 1. "Moonshadow" - Yorum: Cat Stevens
 2. "Blue Moon" - Yorum: Bob Dylan
 3. "Blue Moon" - Yorum: Elvis Presley

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]