Son Durak (film, 2000)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Son Durak
Final Destination
Film afişi
YönetmenJames Wong
YapımcıGlen Morgan
Warren Zide
Craig Perry
SenaristJames Wong
Glen Morgan
Jeffrey Reddick
Hikâye (eser)Jeffrey Reddick
OyuncularDevon Sawa
Ali Larter
Kerr Smith
Tony Todd
MüzikShirley Walker
Görüntü yönetmeniRobert McLachlan
KurguJames Coblentz
StüdyoZide/Perry Productions
Hard Eight Pictures
DağıtıcıNew Line Cinema (ABD) StudioCanal (Almanya)
Çıkış tarih(ler)i17 Mart 2000 (2000-03-17) (ABD)
25 Ağustos 2000 (2000-08-25) (Türkiye)
Süre98 dakika
ÜlkeABD[1]
Dilİngilizce
Bütçe$23 milyon[2]
Hasılat$112,880,294[2]
Devam filmiSon Durak 2

Son Durak (Özgün adı: Final Destination), 2000 yılı ABD yapımı korku-gerilim filmi. Son Durak serisindeki filmlerin çıkış tarihi bakımından ilk filmi, serideki olay örgüsü bakımından ikinci filmidir. Film senaryosu Jeffrey Reddick'in aslında The X-Files için yazdığı hikâyeye dayanarak James Wong, Glen Morgan ve Reddick tarafından yazıldı.[3][4][5][6] Başrolleri Devon Sawa, Ali Larter, Kerr Smith ve Tony Todd paylaşmaktadır. Film, görsel efektlerle yapılmış ölüm sahnelerinden oluşmaktadır. Alex Browing gördüğü gerçek ile rüya arası bir olay sonucu yanında altı kişiyle beraber korkunç bir kazayı atlatır. Ama ölüm, ölmesi gerekeni öldürecektir.

Çekimler New York ve Vancouver'da, bazı ek sahneler ise Toronto ve San Francisco'da çekilmiştir. 17 Mart 2000 tarihinde ABD'de yayınlanan film açılış haftasında 10 milyon $ hasılat elde ederek finansal başarı kazanmıştır. Filmin DVD'si 26 Eylül 2000'de ABD ve Kanada'da yayınlandı.[7] Ayrıca DVD'de filmden silinmiş sahneler ve belgeseller yer almaktadır.[4][8][9]

Film, 94 incelemenin değerlendirildiği Rotten Tomatoes'da 4.7/10 ortalama skorla %34'lük bir ortalama yakaladı.[10] IMDb'de ise 170.000'i aşkın kullanıcının oyuyla 10 üzerinden 6,7 puan aldı.

Film 27. Saturn Ödülleri'nde En İyi Korku Filmi Saturn Ödülü'nü kazandı. Aynı yıl Sawa performansı sayesinde En İyi Genç Oyuncu Saturn Ödülü'nü ve Larter En Etkileyici Kadın Performansı Genç Hollywood Ödülü'nü kazandı.[11]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sınıf, yıl sonu gezisi için uçakla Paris'e gidecektir. O arada öğrencilerden Alex Browning, uçağın patlayacağı gerçek ve hayal arasında bir rüya görür. Bu rüyadan çok etkilenir ve uçaktan inmek ister. Kendisine inanan ya da sırf kavga etmek için yanına yaklaşan 6 kişi daha uçaktan çıkarılır. Limanda beklerlerken uçakta bir patlama olur ve 7 kişi dışında 287 yolcu hayatını kaybeder. Kurtulanlar, aslında o kazada ölmeleri gerektiğini öğrenirler ama çok geç kalmışlardır ve hepsi teker teker ölmeye başlar.

Alex, Tod'un ölümüden biraz önce odasında birtakım garip tesadüflerle karşılaşır ve Tod, az sonra evinin banyosunda görünmez bir kazada yaşamını yitirir. Bunun hemen ardından, Tod'un yanına gitmek ister. Ancak hem geç kalmıştır, hem de Tod'un annesi ve babası tarafından intihar ettiği zannedilerek Alex'i kovarlarlar. Babası, ona "O senin yüzünden öldü" deyince evine geri döner. Alex, bir sabah Clear ile buluşur ve bir şema çıkararak ona "ölüm listesi" olduğunu düşündüğü ve sıralama olarak gördüğü bir dizilim ile sıranın kime geleceği konusunda tartışırlarken Carter, Alex'i görünce ona sataşmaya başlar ve onunla didişmeye koyulur. Sinirlenen kız arkadaşı, buna tepki göstererek Carter'a çıkışır. Sonra ise, yoldan geçerken bir otobüs ona çarpar ve ölür. Öğretmen Valerie Lewton, ertesi akşam evini toparlar iken garip durumlarla karşılaşır ve ölüm peşini bırakmaz. En sonunda boğazından yara alır ve evde çıkan yangında hayatını kaybeder. Ölümünden biraz önce Alex içerideki yangını görür ve Lewton'ı kurtarmaya çalışır. Ancak başarısız olmuş, aynı zamanda bir yanlış tespit yüzünden cinayet şüphelisi durumuna düşmüştür.

Filmin iki farklı sonu vardır. DVD dağıtımındaki alternatif sonda, Alex garajda yanarak hayatını kaybeder. Clear kurtulmuştur ve son, Carter ile birlikte olan diyalogları ile biter.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tod Waggner[değiştir | kaynağı değiştir]

(Chad Donella)

Ölümü: Asılma

Tod, banyoya girer. Banyoda işini halledince kapıya doğru gider. O arada suya basınca ayağı kayar ve küvete düşer. Küvete düşerken boynuna küvet üstündeki çamaşır ipi sarılır. Boynuna sarılan ip yüzünden nefes alamayan Todd'un gözleri kanlanır, yandaki makası almaya çalışır ama eli yetişemeden boğularak hayatını kaybeder. Herkes; onun, abisinin uçaktan çıkamamasına neden olduğunu düşündüğü için intihar ettiğini sanır.

Terry Chaney[değiştir | kaynağı değiştir]

(Amanda Detmer)

Ölümü: Büyük bir otobüsün hızla kendisine çarpması

Carter ile Alex tartışırken Terry bu durumdan rahatsız olur ve geri geri giderken onlara tartışmayı kesmelerini söyler. O sırada fark etmeden yola çıkınca büyük bir otobüs son derece hızlı bir şekilde ona çarpar ve etrafa kan fışkırır.

Valerie Lewton[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kristen Cloke)

Ölümü: Bıçak saplanması

Valerie, evinde bardağına sıcak su koyarken aniden garip bir şey hisseder ve çayı döker. Sonra bardağına soğuk içki koyar. Bardağın sıcaklığı aniden değişince bardak çatlar ancak Valerie bunu fark etmez. Bardağı eline alıp yürümeye başlar. Bu sırada yere içki dökülür. Bilgisayarın oradan geçince bardaktan bilgisayar monitörünün içine içki dökülür. Monitörün içine içkinin sızması sonucu monitör patlayınca bir parça Valerie'nin boynuna saplanır ve evde yangın çıkar. Valerie, mutfağa gider ancak yere düşer. Bu sırada yangın şiddetlenir. Bu olaylar sırasında ölüm sırasının Valerie'ye geldiğini anlayan Alex, koşarak Valerie'nin evine gitmeye başlar. Valerie, bir havluyu almaya çalışırken bıçaklık devrilir ve bıçaklardan biri Valerie'nin karnına saplanır. Valerie'nin çığlığını duyan Alex, kapıyı açar. Ufak bir patlama olur ve patlamanın şiddeti ile bir sandalye Valerie'nin üzerine düşerek bıçağı daha derine iter. Valerie hareketsiz kalır. Onu kurtarmaya çalışırken yangının büyüdüğünü fark eden Alex, ev patlamadan hemen önce evden dışarı çıkar.

Billy Hitchcock[değiştir | kaynağı değiştir]

(Seann William Scott)

Ölümü: Kafa kopması

Carter; yanına Alex, Billy ve Clear'ı alarak arabasını sürmeye başlar. Arabada tartışırlarken Carter, Terry'nin ölümünden dolayı arabayı tren yoluna sürer. Alex, Billy ve Clear arabadan çıkar. O arada tren gelmektedir. Carter çıkmak istediğinde kapının açılmadığını fark eder. Alex, Carter'ı açık camdan çeker ve tren yolunun yakınındaki bir yere düşerler. Billy o arada ayağa kalkar ve konuşmaya başlar. Trenin tekerleği arabanın kaporta parçalarından birinin üstünden geçer ve parça fırlayıp Billy'nin boynuna saplanır. Billy'nin kafası kopar ve kafasız haliyle bir süre ayakta durur, ardından yere yığılır.

Carter Horton[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kerr Smith)

Ölümü: Kocaman bir ışıklı tabelanın kendisine büyük bir hızla çarpması

Clear, Alex ve Carter Paris'e giderler. Bir restoranda yemek yemeye giderler. Alex sıranın kendisinde olduğunu fark eder ve masadan kalkar. Bir araba ve otobüs kaza yapar. Otobüs Alex'e çarpacak iken Carter onu kurtarır. O arada bir binanın tepesindeki kocaman bir tabela kopar Carter "Sıra kimde?" diye sorarken tabela ona çarpar ve film sona erer.

Alex Browning[değiştir | kaynağı değiştir]

(Devon Sawa)

Ölümü: Kafasına tuğla düşmesi

Alex, Son Durak 1 ile Son Durak 2 filmlerinin arasında kalan bir yerde ölür ancak Alex'in ölümü gösterilmez. Yürürken kafasına bir tuğla düşer ve yere yığılır. Gazetelere ise "Ölümü yenen genç başına düşen tuğlaya yenildi" şeklinde bir manşetle çıkar.

Clear Rivers[değiştir | kaynağı değiştir]

(Ali Larter)

Ölümü: Patlama

Clear, Son Durak 2'nin finalinde hastanede olan Eugene Dix'in kapısını açar. O arada elektrik kablolarından biri aşırı oksijenden dolayı alevlenir ve bir patlama olur. Eugene Dix ve Clear patlamada ölür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "FINAL DESTINATION (2000)". Film & TV Database. Londra: British Film Institute. 2 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2012. 
 2. ^ a b "Final Destination (2000)". Box Office Mojo. 8 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2010. 
 3. ^ James Wong (yönetmen). Final Destination: A Look at Test Screening (Videotape/DVD). New York, ABD: New Line Cinema. 
 4. ^ a b James Wong (yönetmen). Final Destination (New Line Platinum Series) (DVD). New York, ABD: New Line Cinema. Erişim tarihi: 18 Nisan 2011. 
 5. ^ "Special Feature 'Final Destination': Not So Final After All!". Bloody Disgusting. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2012. 
 6. ^ "Final Destination Press Book". Angelfire. 30 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2012. 
 7. ^ CSwap.com, CSwap. "Final Destination (2000) – CSwap". 17 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2011. 
 8. ^ DVD Review. "DVD Review – Final Destination". 2 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2012. 
 9. ^ DVD Review. "DVD Review – Film Vault (Final Destination)". 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2012. 
 10. ^ Flixster, Rotten Tomatoes. "Final Destination Movie Reviews – ROTTEN TOMATOES". 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2011. 
 11. ^ Fox Broadcasting Company, Young Hollywood Awards. "Young Hollywood Awards Official Website". Erişim tarihi: 13 Nisan 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]