İçeriğe atla

Karanlığın Ordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karanlığın Ordusu
Army of Darkness
Film afişi
YönetmenSam Raimi
YapımcıDino De Laurentiis
Robert Tapert
Bruce Campbell
SenaristSam Raimi
Ivan Raimi
OyuncularBruce Campbell
Embeth Davidtz
Bridget Fonda
Marcus Gilbert
MüzikJoe LoDuca
Danny Elfman
(March of the Dead)
DağıtıcıUniversal Pictures
CinsiSinema filmi
TürüKorku, Komedi, Fantastik
RenkRenkli
Yapım yılı1992
Çıkış tarih(ler)i19 Şubat 1993 (ABD)
18 Haziran 1993 (Türkiye)
Süre81 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe11,000,000 $
Hasılat11,502,976 $
Önceki filmEvil Dead 2
Diğer adlarıEvil Dead III, Evil Dead III: Army of Darkness, Bruce Campbell vs. Army of Darkness, The Medieval Dead

Karanlığın Ordusu (Özgün adı: Army of Darkness), 1992 ABD yapımı korku komedi filmi. Evil Dead 2 filminin devamı. Sam Raimi tarafından yönetilen filmde ana karakter Ash Williams rolünde yine Bruce Campbell oynamaktadır. İlk iki Evil Dead filminin devamı olmasına rağmen onlar gibi bir korku filmi değildir.

Filmin bütçesi öncekilerden bir hayli yüksekti. Yaklaşık 11 milyon $ idi. Ama gişe başarısı elde edemedi, hasılat 11.501.093 $ oldu.

Önceki filmlerde iblisleri serbest bırakan kitap Necronomicon ex Mortis’i (Ölülerin Kitabı – Book of the Dead) bulan Ash, otomobiliyle beraber zaman girdabı tarafından emilmiştir. 1318 yılını boylamıştır. Burada insanlığın gökyüzünden gelen kurtarıcısı gibi karşılanmıştır. İkinci film burada biter ama bu film biraz daha farklı şekilde başlar.

Ash başlangıçta İngiliz şövalyeleriyle savaşan İskoç Duke Henry’nin adamlarından biri sanılır ve esir alınır. Silahına ve motorlu testeresine el konur ve kaleye götürülür. Papaz onun bir kehanette bahsedilen kurtarıcı olduğunu inanarak silahlarını saklar. Ash, kalede öldürülmesi için içinde iblislerin olduğu çukura atılır. Papaz bu sırada motorlu testereyi Ash’e verir. İblisleri halleden Ash çukurdan çıkar. “Boomstick” dediği tüfeğini bulur. Kendi zamanına geri dönmesine yardım etmeleri için halkı korkutur.

Papaza göre iblisleri durdurmanın ve Ash’i geri göndermenin tek yolu Necronomicon’u bulup getirmektir. Kitabı alırken sihirli sözler söylemesi gerekmektedir. Bu arada Ash, Sheila isimli kadına aşık olur.

Ash, Necronomicon için yola çıkar. Perili ormandan geçer. Görünmeyen yaratıklar Ash’i takip etmeye başlar. Kamera yaratıkların gözünden bakar şekilde çekim yapmaktadır. Kamera 2 ağacın arasından geçerken sol tarafta bir surat (ya da bir maske) görünür. Suratın neyle ilgili olduğu belirsizdir. Raimi röportajlarda suratın orada olmasının özel bir anlamı olmadığını söyler.

Yaratıklardan kaçan Ash bir yeldeğirmenine sığınır. Burada yanlışlıkla bir ayna kırar. Ash’in kırık parçalardaki yansımaları canlanır ve Ash’e eziyet etmeye başlarlar. Ash’i yere düşürürler ve bir tanesi ağzından içeri girer. Ash midesindeki küçük Ash’i kaynar su içerek öldürmeye çalışır. Bir müddet sonra Ash’in omzundan bir kafa çıkmaya başlar. Ash panikler ve ormana kaçar. Burada kötü Ash ve iyi Ash olarak iki parçaya ayrılırlar. Ash, kötü Ash’i suratından vurur ve motorlu testereyle parçalara böler. Ardından gömer.

Ash kitabın olduğu yere vardığında 1 kitap yerine 3 kitap bulur. Acı verici denemelerden sonra doğru kitabı bulur. Sihirli sözleri söylemeye çalışır ama unuttuğunu fark eder. Doğru sözü söyler gibi mırıldandıktan sonra kötü ruhlar yeniden serbest kalır. Ash kitabı kapar ve kaleye koşmaya başlar. Bu arada kötü Ash mezarından çıkar ve Karanlığın Ordusu’nu hazırlar.

Geri dönen Ash, yol açtığı sorunlara rağmen kendi zamanına dönmek için ısrar ediyordu. Ama Sheila uçan bir iblis tarafından kaçırıldıktan sonra ölülerin ordusuyla savaşmak için insanlara liderlik etmeye karar verir. İnsanlar istemeyerek de olsa Ash’e katılırlar. Ash modern bilgileri, arabasının bagajındaki kimya ve mühendislik kitapları ve Duke Henry’nin yardımıyla ölülerin ordusu bozguna uğratılır. Sheila kurtarılır.

Özellikle Ash'in sıradan bir tezgahtarken, şartların onu zorlamasıyla bu destansı hikâyede efsanevi bir kahramana dönüşürken çektiği sancılar ve o kendine verdiği havalar insanı koltuktan düşürecek denli ustaca yapılmış. Film dünyada kült kategorisinin en üst düzeylerindedir...

Army of Darkness filminin 2 ayrı bitişi var.

  • ABD’de gişe versiyonu: Ash günümüze geri döner. Çalıştığı mağazada terör estiren bir iblis bulur. İblisi kendi tarzıyla yok eder. Ve film Ash’in "Hail to the king, baby (kralı selamla bebeğim)” demesi ve kadın bir çalışanı öpmesiyle biter.
  • Director's Cut ve orijinal European cut versiyonu: Her bir damlası 100 yıl uyutan iksirden 6 damla içmesi gerekirken yanlışlıkla 7 damla içer. Uyandığında kendini geleceğin İngiltere’sinde bulur. "I slept too long! (çok fazla uyumuşum!)" diye bağırırken ekran kararır, film sonlanır. Bitiş yazıları görünmeden önce manyakça kahkahalar duyulur.

Medya ve normal hayat

[değiştir | kaynağı değiştir]

Army of Darkness yayınlandığından beri kült film olarak kabul ediliyor. Ash’in replikleri sıkça hayranları tarafından kullanılıyor. Duke Nuke 3D isimli PC oyununda filmden alınma replikler geçiyor. Söylenenlere göre oyunun ana karakteri Duke Nukem, kısmen olarak Ash karakterinden esinlenerek yaratılmış. Campbell bunun doğruluğunu tamamen onaylamıyor. Coheed and Cambria grubunun "Junesong Provision" şarkısının akustik versiyonun girişinde filmden şu cümleler söyleniyor : "All right you primitive screwheads, listen up! See this? This...is my boomstick! (Sizi ilkel yaratıklar, beni dinleyin! Bunu görüyor musunuz? Bu... benim patlayan çubuğum!)”. Finlandiyalı rock grubu Lordi’nin “Blood Red Sandman” şarkısının klibi Evil Dead filmine benzer sahneler içerir. Ayrı grubun “The Deadite Girls Gone Wild” şarkısının isminde filme gönderme yapılmış olabilir.