Hayalet Süvari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hayalet Süvari
Sleepy Hollow
Hayalet Süvari film afişi
Yönetmen Tim Burton
Yapımcı Scott Rudin
Adam Schroeder
Francis Ford Coppola
Larry J. Franco
Senarist Washington Irving (The Legend of Sleepy Hollow)
Kevin Yagher (screen story)
Andrew Kevin Walker (screen story and screenplay)
Tom Stoppard
Oyuncular Johnny Depp
Christina Ricci
Miranda Richardson
Michael Gambon
Casper Van Dien
Jeffrey Jones
Richard Griffiths
Ian McDiarmid
Michael Gough
Christopher Walken
Müzik Danny Elfman
Kurgu Chris Lebenzon
Joel Negron
Dağıtıcı Paramount Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera, Korku
Renk Renkli
Yapım yılı 1999, ABD
Çıkış tarih(ler)i 17 Kasım 1999, ABD
14 Nisan 2000, Türkiye
Süre 105 dk.
Dil İngilizce
Bütçe 80.000.000 dolar
Diğer adları Hayalet Süvari (Türkiye)
Sleepy Hollow - La légende du cavalier sans tête(Fransa)
Il mistero di Sleepy Hollow (İtalya)
(İspanya)
Sleepy Hollow - Köpfe werden rollen (Almanya, TV)

Sleepy Hollow 1999 yılında gösterime giren film fantastik macera tarzında sayılabilecek bir Tim Burton filmidir. Film Amerikalı yazar Washington Irving'in Başsız Süvari adlı hikâyesinden uyarlandı. Başsız bir süvarinin ve genç bir polisin hikâyesini anlatan filmin başrolünde Johnny Depp var. Film En İyi Sanat Yönetmenliği dalında Akademi Ödülü almıştır. Ayrıca filmde Casper Van Dien'de rol almıştır.

Washington Irwing'in The Legend of Sleepy Hollow isimli klasik hikâyesinin üstüne dayanan film korku, fantezi ve romantizmin karışımı bir eser. Beetlejuice, Batman, Batman Returns, Edward Scissorhands, Ed Wood ve Mars Attacks! gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Tim Burton'un yönettiği film hikâyesi, ortamı ve karakterleriyle tamamıyla klasik Tim Burton havasını veren film resimlederden de gördüğümüz kadarıyla sinematografik yönden bir şahesere benziyor. Ellili yılların fantastik korku filmlerindeki sisli ve çoğunlukla siyah beyaz tonların ağırlıklı olduğu havada olan Sleepy Hollow'un çekimleri için İngiltere'de hikâyeye uygun küçük bir köy sıfırdan inşa edilmiş. Filmdeki başsız katili Star Wars Episode I: The Phantom Menace'teki Darth Maul karakteriyle tanıdığımız Ray Park canlandırmış.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl 1799. Ichabod Crane kendine has yöntemleri ve azmiyle diğerlerinden farklı olan yetenekli bir polis memurudur. Bu yetenekleri üslerinin verdiği yeni bir görevde teste tabi tutulacaktır.

New England'ın Sleepy Hollow isimli küçük bir köyünde seri cinayetler işlenmektedir. Köy halkı arasındaki efsaneye göre cinayetler geceleri ortaya çıkan, başsız bir siyah atlı tarafından işlenmektedir. Ichabod Crane, bu cinayetlerin üstündeki esrar perdesini kaldırmak üzere köye gitmekle görevlendirilir. Mantıklı ve bilimsel bir düşünce yapısına sahip olan Ichabond Crane başta batıl inanç olarak düşündüğü bu efsaneyi araştırırken kendi içinde de çelişkilerle karşılacaktır.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]