İçeriğe atla

Hayalet Süvari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hayalet Süvari
Sleepy Hollow
Hayalet Süvari film afişi
YönetmenTim Burton
YapımcıScott Rudin
Adam Schroeder
Francis Ford Coppola
Larry J. Franco
SenaristWashington Irving (The Legend of Sleepy Hollow)
Kevin Yagher (screen story)
Andrew Kevin Walker (screen story and screenplay)
Tom Stoppard
OyuncularJohnny Depp
Christina Ricci
Miranda Richardson
Michael Gambon
Casper Van Dien
Jeffrey Jones
Richard Griffiths
Ian McDiarmid
Michael Gough
Christopher Walken
MüzikDanny Elfman
KurguChris Lebenzon
Joel Negron
DağıtıcıParamount Pictures
CinsiSinema filmi
TürüMacera, Korku
RenkRenkli
Yapım yılı1999, ABD
Çıkış tarih(ler)i17 Kasım 1999, ABD
14 Nisan 2000, Türkiye
Süre105 dk.
Dilİngilizce
Bütçe80.000.000 dolar
Diğer adlarıHayalet Süvari (Türkiye)
Sleepy Hollow - La légende du cavalier sans tête(Fransa)
Il mistero di Sleepy Hollow (İtalya)
(İspanya)
Sleepy Hollow - Köpfe werden rollen (Almanya, TV)

Sleepy Hollow 1999 yılında gösterime giren film fantastik macera tarzında sayılabilecek bir Tim Burton filmidir. Film Amerikalı yazar Washington Irving'in Başsız Süvari adlı hikâyesinden uyarlandı. Başsız bir süvarinin ve genç bir polisin hikâyesini anlatan filmin başrolünde Johnny Depp var. Film En İyi Sanat Yönetmenliği dalında Akademi Ödülü almıştır. Ayrıca filmde Casper Van Dien'de rol almıştır.

Washington Irwing'in The Legend of Sleepy Hollow isimli klasik hikâyesinin üstüne dayanan film korku, fantezi ve romantizmin karışımı bir eser. Beetlejuice, Batman, Batman Returns, Edward Scissorhands, Ed Wood ve Mars Attacks! gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Tim Burton'un yönettiği film hikâyesi, ortamı ve karakterleriyle tamamıyla klasik Tim Burton havasını veren film resimlederden de gördüğümüz kadarıyla sinematografik yönden bir şahesere benziyor. Ellili yılların fantastik korku filmlerindeki sisli ve çoğunlukla siyah beyaz tonların ağırlıklı olduğu havada olan Sleepy Hollow'un çekimleri için İngiltere'de hikâyeye uygun küçük bir köy sıfırdan inşa edilmiş. Filmdeki başsız katili Star Wars Episode I: The Phantom Menace'teki Darth Maul karakteriyle tanıdığımız Ray Park canlandırmış.

Yıl 1799. Ichabod Crane kendine has yöntemleri ve azmiyle diğerlerinden farklı olan yetenekli bir polis memurudur. Bu yetenekleri üslerinin verdiği yeni bir görevde teste tabi tutulacaktır.

New England'ın Sleepy Hollow isimli küçük bir köyünde seri cinayetler işlenmektedir. Köy halkı arasındaki efsaneye göre cinayetler geceleri ortaya çıkan, başsız bir siyah atlı tarafından işlenmektedir. Ichabod Crane, bu cinayetlerin üstündeki esrar perdesini kaldırmak üzere köye gitmekle görevlendirilir. Mantıklı ve bilimsel bir düşünce yapısına sahip olan Ichabond Crane başta batıl inanç olarak düşündüğü bu efsaneyi araştırırken kendi içinde de çelişkilerle karşılacaktır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]