TUR European Airways

Vikipedi, özgür ansiklopedi
TUR European Airways
IATA ICAO Çağrı Kodu
YI TCT TurAvrupa
Kuruluş 1988
Faaliyet sonlandırma 1994
Vikiveri öğesi
TC-RUT

TUR European Airways, 1988'den 1994'e kadar faaliyet gösteren Türkiye'den bir charter havayoluydu.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

TUR, 1988 yılında kurulmuş ve çoğunlukla Almanya'dan gelen Alman turistleri ve gurbetçi Türkleri Türkiye'ye uçuran charter operasyonları için iki Boeing 727-200 kullanarak faaliyete başlamıştır.

Türkiye'de gelişen turizm pazarı nedeniyle başlangıçta işler oldukça iyi gitti, öyle ki 1991'de bir McDonnell Douglas MD-83 eklendi, ardından bir yıl sonra ikinci bir MD-83 geldi. Ek uçaklarla, charter rotaları Belçika, İngiltere, Fransa, Hollanda ve diğer kuzey Avrupa ülkelerini kapsayacak şekilde genişletildi. Kiralanacak başka MD-83 olmadığından, daha fazla B727-200 satın alındı.

1992'de TUR, İstanbul'daki üssünden Ankara, İzmir ve diğer iç hat noktalarına uçuşlarla Türkiye iç pazarına girdi. Körfez Savaşı'ndan kaynaklanan ekonomik sorunlar turist pazarında düşüşe neden oldu ve iki B727 satıldı ve uçuşlar azaldı. 1993'e gelindiğinde kayıplar artmıştı ve bunun sonucunda tüm tarifeli uçuşlar charter işine konsantre olmak için bırakıldı. Ancak kayıplar devam ederken, operasyonlar 1994'te aniden durduruldu ve havayolu iflas etti.

Filosu[değiştir | kaynağı değiştir]

TUR European Airways'in filosu şu uçakları içeriyordu: