Saga Hava Yolları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Saga Hava Yolları
IATA
2J
ICAO
SGX
Çağrı Kodu
SAGA
Kuruluş 2004
Faaliyet sonlandırma {{{ceased}}}
Uçak Filosu 2
Uçuş Noktaları
Ortak Şirketler SAGA Hava Taşımacılık A.Ş.
Ticari İşletme Merkezi İstanbul,Türkiye
Önemli Kişi(ler) Abdülkadir Kolot (Başkan ve Genel Müdür)
Musa Alioglu (Başkan Yardımcısı)<br
Website: http://www.sagaairlines.com/

Saga Hava Yolları (Saga Hava Taşımacılığı A.Ş.) İstanbul,Türkiye merkezli bir havayolu şirketidir. Tarifeli iç ve dış hat seferi yapmayan şirketin operasyon şekli ağırlıklı olarak uçakların ekipleri ile birlikte başka havayollarına kiralanmasıdır. Pakistan International Airlines , Onur Air , Air Algérie , Pegasus Hava Yolları , Air Malta , Sky Airlinesa, Mahan Air , Sudan Airways , Shaheen Air gibi havayolu şirketlerine kiralama hizmetini vermektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Saga Hava Yolları, Ak Kol Turizm Havacılık Nakliyat ve Dış Ticaret Anonim Şirketi (Saga Tours) ve İstanbul Petrol A.Ş'nin ortak girişimleriyle 2004 yılında kuruldu. SAGA Hava Taşımacılık AŞ.'nin kuruluş amacı, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini sürekli ön planda tutarak müşterilerine emniyetli, güvenilir, ekonomik ve konforlu uçuş hizmeti sağlayabilmektir. Türkiye ve dünya Sivil Havacılık sektöründeki tüm havacılık kuralları ile ISO 9001:2000 standart şartlarını tam olarak uygulamayı hedef edinmiştir. Saga Havayolları’nın 9 uçaklık filosunda, 4 adet B737NG, 2 adet B737CL, 2 adet A310 ve bir adet A330 uçağı bulunmaktadır. 17 Eylül 2010 tarihinde THY Teknik A.Ş. ve Saga Havayolları arasında imzalanan anlaşmalar ile, Türk Hava Yolları Bakım Merkezi (THY Teknik), Saga Havayollarına ait bazı uçaklara bakım hizmeti vermeye başlamıştır.

Operasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye, Avrupa, Orta Doğu/Kuzey Afrika, ve Orta Asya bölgesindeki pek çok prestijli havayoluna en yüksek havacılık standartlarında wet-lease (kiralama) ve charter operasyon hizmetleri sunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]