Müzisyen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ekvador'da akordeon çalan bir müzisyen

Müzisyen, çalgı çalabilen veya müzikal yetenek sergileyen sanatçıdır. Müzik besteleyen, icra eden veya orkestra yöneten kişiler müzisyen olarak kabul edilir. Çalgı çalabilen müzisyenlere çalgıcı da denir. Müzisyenler tek başlarına (solo) çalışabilecekleri gibi grup veya orkestra üyesi de olabilirler.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

1820 yılında Joseph Karl Stieler tarafından yapılan, geç Klasik ve erken Romantik dönemlerinin önemli bestecisi Ludwig van Beethoven'ın portresi

Besteci[değiştir | kaynağı değiştir]

Besteci, müzikal kompozisyonlar yaratan bir müzisyendir. Bu unvan esas olarak klasik müzik veya film müziği yazanlar için kullanılır. Popüler şarkılar için müzik yazanlar şarkı yazarı olarak adlandırılabilir. Çoğunlukla şarkıların sözlerini yazanlar söz yazarı olarak adlandırılabilir.

Kondüktör[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir orkestra şefi bir müzik performansını yönetir; orkestra şefliği "jest ve mimik kullanarak birkaç oyuncu veya şarkıcının eş zamanlı performansını yönetme sanatı" olarak tanımlanmıştır. Şef, yükseltilmiş bir podyumda durur ve müzisyenlerle el hareketleri veya göz teması yoluyla iletişim kurar.

Performansçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatçılara örnek olarak, bunlarla sınırlı olmamak üzere, seyirci karşısında performans sergileyen enstrümantalistler ve şarkıcılar verilebilir. Bir müzisyen solo sanatçı olarak veya bir topluluğun parçası olarak (örneğin bir orkestra, bir koro veya bir pop grubu) performans sergileyebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]