Skyfall (şarkı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Skyfall"
Adele single
Yayımlanma5 Ekim 2012
FormatCD single, dijital indirme, 7" vinyl single
KaydedilmeMayıs–Ağustos 2012
TarzPop, soul
Süre4:46
ŞirketXL, Columbia
YazarAdele Adkins, Paul Epworth
YapımcıPaul Epworth
Adele single kronolojisi
"Turning Tables"
(2011)
"Skyfall"
(2012)
"Hello"
(2015)
James Bond müzikleri kronolojisi
"Skyfall"
(2012)

"Skyfall", İngiliz şarkıcı Adele tarafından aynı adlı James Bond filmi için kaydedilen bir şarkıdır. Adele ve yapımcı Paul Epworth tarafından yazılmış ve J. A. C. Redford tarafından orkestrasyonu yapılmıştır. İngiliz film yapım şirketi Eon Productions şarkıcıyı 2011'in başlarında tema şarkısı üzerinde çalışmaya davet etti ve Adele filmin senaryosunu okuduktan sonra bu görevi kabul etti. Adele ve Epworth şarkıyı bestelerken, filmin konusunu açıklayan karanlık ve karamsar sözler de dahil olmak üzere diğer Bond temalarının ruh halini ve tarzını yakalamayı amaçladı. "Skyfall", ilk James Bond filmi Dr. No'nun gösterime girmesinin 50. yıldönümünün kutlandığı Küresel James Bond Günü kapsamında 5 Ekim 2012 tarihinde yayınlandı.

"Skyfall" sözleri, prodüksiyonu ve Adele'in vokal performansıyla evrensel beğeni topladı ve çok sayıda müzik eleştirmeni ve yayın tarafından en iyi Bond temaları arasında gösterildi. Şarkı, on bir ülkede listelerin zirvesine çıkarak ve diğer çeşitli bölgelerde ilk beşe girerek küresel bir başarı elde etti. UK Singles Chart'ta iki numaraya ve US Billboard Hot 100'de sekiz numaraya kadar yükseldi. Dünya çapında 7,2 milyon kopya satışıyla "Skyfall" tüm zamanların en çok satan dijital single'larından biridir.

"Skyfall", En İyi Orijinal Şarkı Akademi Ödülü, En İyi İngiliz Single Brit Ödülü, En İyi Şarkı Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülü, En İyi Orijinal Şarkı Altın Küre Ödülü ve Görsel Medya için Yazılmış En İyi Şarkı Grammy Ödülü de dahil olmak üzere çeşitli ödüller aldı ve böylece yukarıda bahsedilen tüm ödülleri kazanan ilk Bond teması oldu. Adele, 85. Akademi Ödülleri sırasında şarkıyı ilk kez canlı olarak seslendirdi.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dijital indirme/ABD CD Single
  1. "Skyfall" – 4:46
  • CD/ 7" Vinyl single[1]
  1. "Skyfall" – 4:48
  2. "Skyfall" (enstrümantal) – 4:45

Yapım görevlileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayıt[1]
Görevlileri[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]