Georgi Jukov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Georgi Zhukov
Георгий Константинович Жуков
Zhukov-LIFE-1944-1945.jpg
Doğum 19 Kasım 1896
Strelkovka, Kaluga
Ölüm 18 Haziran 1974 (77 yaşında)
Moskova
Bağlılığı Rusya İmparatorluğu Rus İmparatorluğu (1914-1917)
Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Rusya SFSC (1917-1922)
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sovyetler Birliği (1922-1957)
Hizmet yılları 1915-1957
Rütbesi
Sovyetler Birliği Mareşali
Komuta ettiği 4. Süvari Tümeni, 3. Süvari Kolordusu, 6. Süvari Kolordusu, 1. Ordu Grubu, Kiev Özel Askerî Bölgesi, Kızıl Ordu Genelkurmay Başkanı, Leningrad Askerî Bölgesi, SSCB Başkumandan Vekili, 1. Beyaz Rusya Cephesi, Almanya'daki SSCB Başkumandanı, Odessa Askerî Bölgesi, Ural Askerî Bölgesi
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı, Rusya İç Savaşı, Halhin Gol Muharebesi, II. Dünya Savaşı
Madalyaları


Sovyetler Birliği Kahramanı
Sovyetler Birliği Kahramanı
Sovyetler Birliği Kahramanı
Sovyetler Birliği Kahramanı
Zafer Nişanı
Zafer Nişanı
Lenin Nişanı
Lenin Nişanı
Lenin Nişanı
Lenin Nişanı
Lenin Nişanı
Lenin Nişanı
Ekim Devrimi Nişanı
Kızıl Bayrak Nişanı
Kızıl Yıldız Nişanı
Kızıl Yıldız Nişanı
Suvorov Nişanı 1. sınıf
Suvorov Nişanı 1. sınıf
Vladimir İliç Lenin 100. doğum yıldönümü madalyası
Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda Almanya'ya karşı zafer için madalya
Moskova Savunması madalyası
Leningrad Savunma madalyası
Stalingrad Savunma madalyası
Kafkas Savunma madalyası
Büyük Vatanseverlik Savaşı'ndaki zaferin 20. yıldönümü madalyası
Japonya'ya zafer madalyası
Belin İşgal madalyası
Varşova Kurtuluş madalyası
İşçi Çiftçi Kızıl Ordusu 20. yılı
30 years saf rib.png
SSCB Silahlı gücü 40 yılı madalyası
SSCB Silahlı gücü 50 yılı madalyası
Moskova 800. yılı anma madalyası
Leningrad 250. yıl anma madalyası
Sonraki işi Savunma Bakanı
Politbüro üyesi

Georgi Zhukov (Rusça: Гео́ргий Константи́нович Жу́ков / Georgiy Konstantinovich Zhukov, 19 Kasım 1896; Strelkovka, Kaluga - 18 Haziran 1974, Moskova) II. Dünya Savaşı sırasında Kızıl Ordu'nun başlıca komutanlarından biri, Sovyet Mareşal (1943), Savunma Bakanı (19551957). Stalingrad Muharebesi'nin kaderini değiştiren en önemli komutan olmuştur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rokosovski ve Vasilevski ile aynı kuşaktandı. 1896’da yoksul bir köylü çocuğu olarak doğdu. Henüz çocukken Moskova’ya, amcasının yanına gönderildi. Orada günde 20 saat fabrikada çalışıp aynı fabrikanın zemininde uyuyarak büyüdü. Rokosovski gibi, o da çarlık ordusunda süvari olarak savaştı. Ekim Devrimi'nden sonra Bolşevik Partisine girdi. Yetenekleri ile Kızıl Ordu'da hızla terfi etti. 1923’te bir atlı süvari alayının komutanı oldu. Sovyet yönetimine yakın olduğu zamanlarda kararlı, çelikten bir disipline sahip, eğilmez biri, gözden düştüğünde ise zalim bir komutan olarak tanımlanan Jukov 1930’da 2. Süvari Tugayı Komutanı oldu. Bu dönemden sonra seminerler verip, askerî oyunlar ve manevralar üzerine çalıştı, çeşitli askerî konularda makaleler yazdı. Bu yıllarda tanklara özel bir ilgi gösterdi.

Halhin Gol[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 1939'da Moğolistan Halk Cumhuriyeti sınırına gönderildi. Japon İmparatorluğu'nun olası bir istilâsına karşı Moğolistan Halk Cumhuriyeti'ni örgütledi. Japonların Moğolistan'a saldırıya geçtiğinde, üç aşamalı[kaynak belirtilmeli] bir karşı saldırı örgütledi, zayıf komutanları görevden aldı, Japonları Halhin Gol Muharebesi'nde hızlı bir harekat sonucu dağıtmayı başardı. Jukov'un ani manevra taktikleri, askerlerine de kazandırdığı disiplin ve fedakarlık duygusu[kaynak belirtilmeli], düşmanı zayıf noktalarından vuran sezgisi ve savunma durumunda bile asla saldırıdan vazgeçmeyen karakteri ile kendini ilk burada göstermiştir.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca bu yenilgi Japonya açısından çok büyük derslerle doludur.[kaynak belirtilmeli] II. Dünya Savaşı boyunca Japonya Sovyetler Birliği'ne saldırmayacaktır.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

1940 Aralık ayında Stalin tarafından Moskova'ya çağrıldı. Burada, Almanların muhtemel bir saldırısı üzerine çok sayıda üst rütbeli subayla birlikte düzenlenen savaş oyunlarına katıldı. Jukov’un oyunlardaki rolü, «mavi taraf» olmaktı – yani o Almanları temsil ediyordu. Tutkulu karakteri ve kişiliği ile Stalin'i etkiledi. Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanlığına getirildi. Alman saldırısına kadar, günde 15 saat Sovyet savunma kuvvetlerinin reorganizasyonuyla uğraştı.

Büyük Vatanseverlik Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Haziran'da Sovyet Yüksek Kumandanlığı (Stavka) karargahında Alman ilerlemesinin nasıl durdurulacağı üzerine acil bir toplantı örgütlendi. Jukov burada, Kiev’in süratle bırakılması ve daha geride savunma hatları örgütlenmesi gerektiğini söyledi – bazı kaynaklar bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığından alındığını söyler. Ancak Stalin onu başka bir önemli cephe olan süratle kuzey cephesine, Leningrad savunmasını örgütlemeye göndererek ona güvendiğini gösterdi. Şehir 900 gün boyunca Alman kuşatmasına karşı direndi.

Jukov'un daha sonra Moskova ve Stalingrad önlerinde Alman saldırısının püskürtmesinde de başarılı olmuştur. Stalingrad Kuşatması'nın kırılması için yapılan Uranüs Operasyonu'nu Vasilevski ile beraber yönetti. Sonraki en büyük başarısı da Berlin’in düşürülmesi olarak gösterilebilir. Sovyet birliklerinin Moskova'daki Kızıl Meydan'da zafer yürüyüşünde beyaz bir atın üzerinde, en önde yürümüştür.

Savaş sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

1945-1946'da Almanya'daki Sovyet Orduları grubunun başkomutanı ve Sovyet Askeri yönetiminin başkanı oldu. Mart 1946'da görevden aldındı ve göstermelik bir görev olan Kara Kuvvetleri Başkanlığı'na kaydırıldı. 1946'dan itibaren kişisel zenginlik nedenli soruşturmalara maruz kaldı ve Odessa Askeri bölgesine kaydırıldı. 1948'den 1953'e kadar Ural Askeri Bölgesi Şefi oldu. Haziran 1953'te Beria'nın azledilmesine katıldı ve kısa bir süre sonra SBKP Merkez Komitesi Yönetim Kurulu üyesi oldu. 1957’de, Kruşçev tarafından Savunma Bakan Yardımcılığı görevinden uzaklaştırıldı ve tüm görevlerinden alındı. Jukov, sertliğiyle, kurduğu ceza taburları ve kurşuna dizme birlikleriyle Sovyet saflarında çelik bir disiplin kurmuştu, bu özellikleri savaş sonrasında eleştirilere konu oldu. Mart 1958'de emekliye ayrıldı. Savaş sonrası onun çok kaba olduğu söylentileri yayıldı. 1965’te, zaferin 20’nci yıldönümünde eski askerleriyle buluştu.

Kızıl Ordu askerleri, savaş boyunca öyle güvenmişlerdi ki Jukov’a, şu söz saflarda hep söylenir olmuştu:

«Jukov’u bulduğunuz yerde zaferi de bulursunuz.»

Jukov Sovyetler Birliği'nin en değerli madalyası olan Sovyet Kahramanlık Madalyası ile dört kez ödüllendirilen iki kişiden biridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hitler Kitabı Sh:407, Yazarlar: Henrik Eberle / Matthias Uhl (ed.)

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Nikolay Bulganin
Sovyetler Birliği Savunma Bakanı
1955 - 1957
Sonra gelen:
Rodion Malinovski